Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
5 grudnia 2017
Phishingi na Paypal i Onedrive

W przypadku Paypala przestępcy usiłują nas przekonać, że wykryli problem na naszym koncie. W związku z tym niezbędna ma być jego podobna aktywacja. Kliknięcie linku przenosi nas na stronę łudząco przypominającą Paypala, a jeśli wpiszemy na niej nasz login i hasło - trafią do bezpośrednio przestępców. Strona - przynajmniej na razie - nie usiłuje zainstalować nam złośliwego kodu, skupiając się próbie wyłudzenia danych logowania.
Dodatkowo do CERT Orange Polska trafiło kilka innych adresów witryn udających Paypala, dostęp do wszystkich z nich dla klientów Orange Polska blokuje CyberTarcza.

Druga z opisywanych próbek to próba wyłudzenia hasła do usługi OneDrive. W wiadomości otrzymujemy link do oczekującego na nas domniemanego pliku, lecz po wpisaniu hasła nic się nie dzieje (oczywiście poza tym, że właśnie przekazaliśmy je przestępcy). Dostęp do oszukańczej witryny w ramach sieci Orange Polska blokuje CyberTarcza.

CERT Orange Polska oczywiście niezmiennie odradza klikanie w jakiekolwiek linki w tego typu wiadomości, a tym bardziej otwieranie załączników. W przypadku niefrasobliwości i utraty hasła nasze konta uratować może uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dlatego zalecamy uruchomienie go w każdym używanym przez nas serwisie, który na to pozwala.


Ostatnie aktualności

Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl