Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
3 czerwca 2022
„Szorty” – czyli krótko o bezpieczeństwie (7)

Dzień dobry w siódmym już wydaniu szortów, czyli krótkim newsowym przewodniku po cyberbezpieczeństwie. Ten tydzień kończymy dwoma ciekawostkami z naszego rodzimego podwórka – dowiecie się, do kogo zapukała policja, a także przeczytacie niezwykle ciekawy tekst, związany z dezinformacją w Polsce. O tym, jaki przekaz jest nam – internautom prezentowany, a właściwie z jakim dezinformatorzy chcieliby do nas dotrzeć. A na koniec - polecajka podcastowa o zatrudnionej przez nas sztucznej inteligencji. Zapraszam!

Złapani na gorącym uczynku

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Pamiętacie nasze ostrzeżenia o smsach z niedopłatą od PGE? Schemat standardowy, jak w przypadkach „niedopłat” za przesyłkę: wpłać nam parę złotych, a my nie odłączymy Ci energii elektrycznej w domu. Kilka dni temu funkcjonariusze Komendy Główna Policji przy wsparciu KWP Katowice na dobre odłączyli od... wolności dwie osoby odpowiedzialne za ten wałek.

Jeżeli dostaliście takiego smsa, nie jesteście sami. W ciągu dwóch tygodni przestępcy ci wysłali ponad milion takich wiadomości. Na chwilę obecną, bo nadal trwają zgłoszenia, kwota jaką wyłudzili oszuści to 52 tysiące złotych. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Miejmy nadzieję, że to choć trochę zniechęci przyszłych kandydatów do odsiadki.

Źródło: https://policja.pl/pol/aktualnosci/218796,Podszywajac-sie-pod-dostawce-energii-wyslali-ponad-1-milion-falszywych-wiadomosc.html

Ataki dezinformacyjne na Polaków