Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
26 lipca 2018
To nie Rossmann - to phishing

Dostaliście w ostatnim czasie taką informację jak na tytułowym obrazku? Najczęściej pojawia się na urządzeniach mobilnych. Jeśli tak, jesteście w godnym towarzystwie, bo wraz z Wami pokazuje się przeszło 100 tysiącom osób w ciągu tygodnia, w samej tylko sieci Orange Polska. I tak - to nie Rossmann to wysłał i znacznie prędzej stracicie pieniądze, niż je zyskacie.

"Lewy" bon z Rossmanna

Witryna hxxp://play.leadzu.com/ to przez ostatnie tygodnie zdecydowany król jeśli chodzi o zablokowane w sieci Orange Polska próby phishingu. Najczęściej pojawia się na urządzeniach mobilnych jako "Bon Rossmann", ale np. na Windowsie potrafi się przedstawić jako nieokreślone coś "Exclusive for Windows PC". Autorzy kampanii muszą się mocno starać, bowiem z wynikiem niemal 108 tysięcy "odpukań" przez ubiegły tydzień wyprzedza o wiele długości witrynę z drugiego miejsca, otwieraną "zaledwie" 17 tysięcy razy.

Jeśli jesteście klientami Orange Polska możecie jednak spać spokojnie. Wewnątrz sieci Orange Polska ten i tysiące innych adresów są blackholowane - nie macie możliwości wejścia na witryny rozpoznane jako phishingowe lub serwujące malware, zamiast nich zobaczycie informację z CyberTarczy z adresem właściwej strony (jeśli phishing jest na konkretną markę), bądź informacją, że strona jest "lewa".

Nie ma darmowych obiadów

O ile obecnie celem kampanii wydaje się być wykradanie danych osobowych, tego typu strony mogą pełnić wieloraką rolę. Teraz kliknięcie "kontynuuj" przekieruje nas do formularza, ale to kwestia chwili roboty i na docelowej stronie może się znaleźć exploit, wykorzystujący podatność przeglądarki i instalującym nam "niespodziankę".

Nie bez kozery Mark Twain mawiał, że nie ma darmowych obiadów. Skąd wzięło się to powiedzenie? Autor "Przygód Tomka Sawyera" miał na myśli knajpę gdzieś w USA, w której do "darmowych" obiadów właściciel dodawał przesadnie dużo soli. Było smacznie, ale potem "nie wiedzieć czemu" klientom chciało się pić. Z radością więc płacili za piwo jak za zboże ;) Pamiętajcie więc, że jeśli "wygrywacie" w konkursie, w którym nie braliście udziału, to coś tu brzydko pachnie...


Ostatnie aktualności

Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl