Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
4 kwietnia 2019
Złe SMSy przychodzą we wtorki

Systemy sztucznej inteligencji CERT Orange Polska, rzecz jasna nie bez pomocy zasypujących nas zgłoszeniami klientów usług nie tylko Orange Polska, zdołały w ostatnim miesiącu zapobiec sporej liczbie SMSowych kampanii phishingowych. Warto przyjrzeć się schematom działania ich autorów.

Najwięcej kampanii przychodziło z tzw. nadpisu (tzn. wpisu, zastępującego numer nadawcy) "Informacja". O ile ten nadpis ma wywołać w nas poczucie zaufania i/lub bezpieczeństwa to niemal równie popularne „spłata”, „opłaty”, „ostrzeżenie”, czy „blokady” - mają w nas wzbudzić poczucie obowiązku, stresu, czy braku czasu. Schemat tego typu kampanii od kilku miesięcy jest niemal bliźniaczy i absolutnie nieprzypadkowy. Przestępcy analizując aktywności w serwisach sprzedażowych/aukcyjnych wysyłają do ofiary SMS o konieczności dopłaty drobnej kwoty. Ta, skoro faktycznie kilka chwil wcześniej wystawiła swoją ofertę, może złapać się na lep przestępców. Wtedy w kolejnym kroku zobaczy łudząco podobny do prawdziwego panel płatności, gdzie nie martwiąc się „małą kwota” wpisze swoje dane, nie zwracając uwagi na adres. A przestępcy nie wezmą dwóch złotych tylko wyczyszczą całe konto.

CyberTarcza wyłapuje ruch sieciowych do podejrzanych adresów, udających serwisy płatności, blokując je dla użytkowników usług dostępu do internetu Orange Polska. Z tego typu analiz wynika, że o ile miesięczna liczba phishingowych SMSów może sięgać kilkunastu tysięcy. O ile w przypadku klasycznego ataku phishingowego przestępcy wybierają głównie piątek po południu (tuż przed wyjściem z pracy, w weekendowej atmosferze łatwo coś przegapić lub niefrasobliwie kliknąć), w przypadku kampanii SMS najpopularniejsze są wtorek i poniedziałek. Można założyć, iż dzieje się tak dlatego, by przestępcy zdążyli jak najszybciej wykonać operacje bankowe przy użyciu wykradzionych danych i „wyprać” ukradzione pieniądze. Dlatego nieprzerwanie robimy wszystko, by zatrzymać te ataki zanim dotrą do Waszych telefonów.


Ostatnie aktualności

Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl