hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Cerberus jako fałszywa aplikacja PKO

Uważajcie na rzekome promocje, z nagrodą 200 PLN za instalację mobilnej aplikacji PKO! Nasze systemy bezpieczeństwa trafiły na witrynę hxxps://iqko.xyz, podszywającą się pod bank PKO Bank Polski S.A. Przestępcy podsuwają ofiarom pod nos 200 złotych za „aktualizację aplikacji”.

Oczywiście dokładniejsze przyjrzenie się treści powinno zapalić w nas linię czerwonych lamp: stare logo banku, błędy stylistyczne, no i link do zainstalowania aplikacji, wymagający włączenia instalacji ze źródeł zewnętrznych. Jeśli zachowamy się zgodnie z oczekiwaniami przestępców – zainstalujemy na naszym telefonie trojana Cerberus, opisywanego już wielokrotnie na naszych łamach. O ile jest to narzędzie wielofunkcyjne, myślę, że bez ryzyka możemy założyć, iż w tym przypadku chodzi o przejęcie operacji autoryzacji przelewów.

Uważajcie, nie instalujcie żadnych aplikacji spoza oficjalnych sklepów. A jeśli szukacie prawdziwej aplikacji PKO BP S.A. – jest tutaj.