Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
3 września 2018
CyberTarcza jest tylko jedna

Od piątku wieczorem w mediach związanych z bezpieczeństwem zaczęła się rozpowszechniać informacja o dość wyrafinowanym ataku phishingowym, podszywającym się pod Niebezpiecznika (to tam pojawiła się pierwsza informacja) i... naszą CyberTarczę.

W skrócie: do potencjalnej ofiary trafiał mail o "zagrożeniu" z Niebezpiecznika, podpisany przez... Piotra Koniecznego, sugerujący, by dla bezpieczeństwa zainstalować "CyberTarczę Orange". 

Z Piotrem faktycznie zdarza się nam współpracować i nie mielibyśmy nic przeciwko takiej reklamie CyberTarczy :) jednak nici, którymi cała ta sytuacja była szyta, od początku wydawały się zdecydowanie zbyt grube. Tym bardziej, że po kliknięciu w link wchodziliśmy na stronę, która pokazywała coś takiego:

Podczas, gdy prawdziwa witryna CyberTarczy Orange, wygląda tak:

Nawet adres był podobny, z tą różnicą, że przestępcy zamiast cert.orange.pl użyli cert.orangę.pl. Tak, ę - polski znak diakrytyczny, którego ogonek w adresie można przegapić, a po kliknięciu już i tak mało kto patrzy na pasek adresu. Niestety :( Po "przeskanowaniu" witryna sugerowała ściągnięcie z nieznanego źródła aplikacji "CyberTarczy na urządzenia z Androidem". Oczywiście z CyberTarczą nie ma to nic wspólnego, a w zamian instaluje mobilnego bankera.

Oczywiście dostęp do wszelkich stron, związanych z tą kampanią, został błyskawicznie zablokowany i stawiamy bitcoiny przeciw wenezuelskim boliwarom, że mało kto - jeśli ktokolwiek w ogóle - się na to złapał. Każdą okazję warto jednak wykorzystać do edukacji. Pamiętajcie zatem, że:

  • CyberTarczę znajdziecie pod adresem https://cert.orange.pl/cybertarcza/
  • Ze względów bezpieczeństwa strona CyberTarczy nie będzie przechodzić drastycznych zmian wizualnych
  • O jakichkolwiek innych zmianach w wyglądzie strony będziemy szeroko i zawczasu informować
  • Nigdy nie będziemy sugerować Wam instalowania aplikacji z nieznanych źródeł - jeśli aplikacja jest nasza, znajdziecie ją w oficjalnym sklepie systemu
  • Nie instalujcie aplikacji mobilnych spoza sklepów, chyba, że wiecie co robicie i macie absolutną pewność, albo lubicie odrobinę ryzyka w życiu ;)

 


Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl