hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Fałszywe „głosowania” jedno za drugim

Jakiś czas temu pisaliśmy Wam o dziwnych witrynach ze zwrotem „pomoc” i/lub „głosowanie” w nazwie. Zastanawialiśmy się nad wektorem ataku, gdy pewnego dnia sam do nas przyszedł:

Tak to właśnie wygląda. Ofiary odbierają wiadomości na Messengerze od swoich znajomych, którym – zgodnie z zasadą lubienia i sympatii Cialdiniego – starają się pomóc. Kliknięcie w taki link przeniesie Was jednak nie do głosowań, ale do fałszywej witryny Facebooka, gdzie przy odrobinie niefrasobliwości wpiszecie swój login i hasło i… interes będzie się kręcił. Przy dobrych układach też wyślecie znajomym zaproszenie do „głosowania”. Przy gorszych – „poprosicie” ich o pożyczkę pieniędzy przez BLIKa. I będzie wstyd, a kasę pewnie trzeba będzie oddać.

Uważajcie, tym bardziej, że tego typu domen notujemy nawet po kilkanaście dziennie. Gdy jedne szybko się „spalają” zaraz wchodzą nowe. Co możemy, to blokujemy, ale nie każdy ma to szczęście, by mieć internet w Orange Polska 😉

Bezpiecznego weekendu.