hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Fałszywe miejskie gazety

Pojawiła się nowa phishingowa plaga. Od kilkunastu dni rejestrujemy znaczną liczbę fałszywych domen, rejestrowanych wg. schematu:

gazeta[miasto].xyz

gdzie [miasto] to nazwa jednego z polskich miast. Schemat może nieco się różnić, między słowem gazeta i nazwą miasta mogą pojawiać się znaki przestankowe, może się też okazać, że oszuści zmienią używaną domenę wyższego rzędu (na razie jest to w zasadzie wyłącznie .xyz).

Powyższe przypadki to wyłącznie poranny „urobek” w czwartek, 18 marca.

Co się dzieje na takich stronach? Oszuści atakują na dwa sposoby. Pierwszy to stylizowane na prawdziwe media wiadomości o celebrytach rzekomo chwalących się gigantycznymi zarobkami na handlu kryptowalutami. Ofiara rejestrująca się pod podanych linkiem straci „zainwestowane” pieniądze, a „giełda kryptowalut” szybko zniknie z internetu.

Drugi sposób, również upowszechniony przez lata, to publikacje o nieistniejących porwaniach dzieci, prowadzące do „weryfikujących wiek” fałszywych stron Facebooka. Na nich przestępcy wykradają nasze loginy i hasła, w kolejnych krokach wykradając naszą tożsamość i np. generując oszustwa „na BLIKa”.

My blokujemy te witryny jak najszyciej na CyberTarczy, pomagająca nam sztuczna inteligencja szybko się ich uczy. Tym niemniej – uważajcie! Tym bardziej, że nie wszyscy korzystają z internetu od Orange Polska.