hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Fałszywy kalkulator emerytalny

Oszuści wpadli na nowy pomysł wyciągnięcia pieniędzy od nieświadomych ofiar. Tym razem przy użyciu reklam na Facebooku proponują… kalkulator emerytalny!

Reklamy na Facebooku to od wielu miesięcy najpopularniejszy wektor prezentowania scamu, o czym wielokrotnie piszemy również na tych łamach. A czy nie można tego zgłosić do Facebooka? Można. Opowieści o tym, jak bardzo ten mechanizm (nie) działa pełne są poświęcone scamom grupy na – o ironio – Facebooku.

Wyliczymy Ci emeryturę!

Przynajmniej tak obiecuje reklama:

Reklama - fałszywy kalkulator emerytalny

Czy Was przekonała? Nas niekoniecznie. Wygląda na stworzoną generycznie, na szybko, wręcz w Paincie. A i widoczny na zdjęciu bohater nie do końca robi wrażenie jakby kalkulator emerytalny uczynił go szczęśliwym.

Zerknijmy co dzieje się dalej:

fałszywy kalkulator emerytalny

NIP lub numer telefonu? Numer rozumiemy, on się scamerom przydaje do wielu rzeczy, ale kto pamięta swój indywidualny NIP?

Po wpisaniu danych okazuje się, że badaliśmy nie emeryturę tylko… zdolność kredytową.

…a strona ostatecznie ma nas przekonać do „inwestycji” w kryptowaluty.

Czyli nie kalkulator emerytalny, ale stary motyw na krypto, z nieco innym wektorem ataku.

Powiecie: „Wygląda na grubymi nićmi szyte!”. Jasne, że tak, ale czy nie potraficie wyobrazić sobie seniora, która da się na to złapać? Którego, czy to dla rozmnożenia oszczędności całego życia, czy choćby po to, by ulżyć dzieciom, przekona taki kalkulator emerytalny i „zainwestuje”?

Jeśli znasz kogoś takiego – ostrzeż go. A nasza CyberTarcza będzie się starała jak najszybciej zablokować kolejne tego typu witryny.