Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
13 stycznia 2023
Hydra pod szyldem Santander

Uwaga na pojawiającą się nową kampanię malware Hydra. Tradycyjnie zaczyna się od maila, podszywającego się pod bank (tym razem znów Santander) o rzekomej konieczności instalacji "aplikacji zabezpieczającej":

Z linkiem jest... różnie. W przypadku wejścia z komputera stacjonarnego, bądź z części sandboxów, trafimy po serii przekierowań na stronę... Shell.com. Jeśli jednak uruchomimy link w telefonie lub na odpowiednio skonfigurowanej maszynie wirtualnej, trafiamy na hxxp://centrum24.pl-centrum24[.]com/a1b2c3/39d4479f7805d19aea7a3e11d0c753f7/login/?. Centrum24.pl to - jak można się domyślić - witryna Santander Bank Polska. Tam mamy skopiowaną 1:1 stronę logowania banku, gdzie - po wpisaniu loginu i hasła - trafiają one do przestępcy. Co więcej, w kolejnym kroku trafiamy na propozycję - jak zapowiadane w mailu - instalacji "aplikacji bezpieczeństwa".

I próbę instalacji aplikacji:

Docelowe witryny oczywiście blokuje CyberTarcza, a jeśli chcecie zobaczyć bardziej szczegółową analizę santanderpl.apk - mamy ją na naszym sandboksie. A czym w skrócie jest Hydra - wielozadaniowym malware mobilnym o wielu możliwościach, który opisywaliśmy już jakiś czas temu.


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl