Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
11 grudnia 2018
Idą święta, o phishingu pamiętaj

Cybeprzestępcy też dostosowują swój terminarz do kalendarza normalnych ludzi. Dowodem na to jest np. fakt, iż o ile liczba phishingów "na fakturę" wydaje się nieco maleć, znów pojawiają się maile, podszywające się pod kurierów. Można stawiać bitcoiny - nawet przy niskich cenach - przeciwko orzechom, że im bliżej świąt, tym bardziej będą nas zalewać.

Dzisiejszy przykład trafił do nas dzięki blogerce AgataPisze, za co serdecznie dziękujemy i nieprzerwanie prosimy Was o przysyłanie na adres cert.opl@orange.com takich maili.

Oczywiście przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na adres nadawcy, w żaden sposób nie przypominający domeny firmy, a także na olbrzymią kwotę, którą - jak chce nas przekonać przestępca - zapłaciliśmy, więc natychmiast rzucimy się do pobrania "faktury".

I co wtedy? Wtedy Trojan Nymaim, wyspecjalizowany tzw. banker, czyli złośliwe oprogramowanie, kradnące poświadczenia logowania do systemów bankowości elektronicznej. Serwery Command&Control, z którymi usiłuje się kontaktować opisywana próbka mamy już od dawna zablokowane dla klientów usług Orange Polska, jeśli macie wątpliwości, czy mogliście paść ofiarą Nymaima, nie zaszkodzi sprawdzić.


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl