Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
20 grudnia 2021
ING (i inne banki) nie płacą za szczepienia!

Od kilku dni słyszeliśmy o tego typu kampaniach phishingowych, tym razem pierwsza wpadła do nas. Phishing na bank rzekomo oferujący 500 złotych na konto za zaszczepienie przeciwko Covid-19.

Pod podejrzanym już na pierwszy rzut oka adresem hxxps://prezent500-zl[.]site/ kryje się taka oto strona:

Witryna pojawiła się w sieci dosłownie chwilę temu, forma strony, udającej bank może sugerować, że linki do niej będą rozsyłane SMSem. Zrobiona jest naprawdę dobrze, na szczęście dla potencjalnych ofiar czerwoną lampkę zapala to, co widać najwyraźniej - białymi literami na pomarańczowym tle.

"Uczestniczyć"? Nasze szczęście, że przy automatycznym lub pół-automatycznym tłumaczeniu w takiej sytuacji pojawia się bezokolicznik.

A co znajdziemy niżej na stronie?

Widać, że oszuści poważnie przyłożyli się do pracy, co oznacza, że naprawdę wiele osób może dać się oszukać! No to pora na ostatni krok, spójrzmy co się dzieje, jeśli zdecydujemy się "uczestniczyć"! (nie róbcie tego w domu)

Czyli mamy do czynienia ze standardowym procesem kradzieży danych logowania do banku:

  • loginu i hasła
  • numeru PESEL
  • kodu PIN

Autor nie ma konta w ING, ale bazując na doświadczeniu phishingu choćby z mBanku, można domniemywać, iż ponadstandardowe dane mogą służyć do autoryzacji aplikacji mobilnej (na to wskazywałoby żądanie PINu), czy potwierdzeniu zaufanego odbiorcy przelewu.

A skąd widoczna na końcu ikonka oczekiwania na serwer? Ma przytrzymać ofiarę przy komputerze na tyle długo, by przestępca zdążył zalogować się i wyprowadzić jej pieniądze na konta "słupów".

Uważajcie, nie dajcie się oszukać, ostrzeżcie mniej technicznych bliskich i znajomych!


Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl