hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Jeśli inwestować w bitcoiny to samemu

Scamy „na giełdy kryptowalut” to jeden ze stałych motywów kampanii, trafiających do CERT Orange Polska. W ostatnich dniach pojawiła się nowa, nieco różniąca się od pozostałych, warto się jej przyjrzeć.

Zaczyna się od maila, z – trzeba przyznać – kuszącą ofertą:

Kliknijmy zatem w bardzo wyraźnie zaznaczony link i „aplikujmy bezpośrednio tutaj”. Może coś z tego będzie? Co prawda nie pamiętamy, byśmy zgłaszali się do jakiejś bazy danych, gdzie trzeba nas zatwierdzać, doświadczenia w zarabianiu takich pieniędzy nie mamy żadnego, a mieszkamy w Warszawie… Ale co zaszkodzi spróbować?

O, to konto premium dla nas jest! Wygląda kusząco, a jeszcze ta kwota w prawym górnym rogu, toż to – bagatela – prawie 11 miliardów złotych! No i pamiętajmy, że czas mija! Tik tak, tik tak, okazja ucieka, jeszcze tylko 9:41 min…

Inwestycja? Trochę nam to nie gra, bo niby do czego mielibyśmy być kandydatem, skoro tu nagle musimy wydać nasze ciężko zarobione pieniądze? I jak ma się do tego oferta z Wrocławia, skoro inwestować można z dowolnego miejsca na świecie? Ale z drugiej strony gdzieś z tyłu głowy te 11 mld… Już nawet 0,1%, kurczę 0,01 też można by z tego uszczknąć. Dobra, inwestujemy, toż to nie jakieś wielkie pieniądze, 500 PLN przeżyjemy!

Jest! Ha! Warto było, za głupie pięć stów zarobimy prawie 22 tysiące! I jeszcze bonus!!!

Eeeej, a co to? Najpierw mieliśmy być kandydatem do pracy we Wrocławiu, potem zgarnąć kupę kasy na inwestycji, mieliśmy już konto na stronie, a tu musimy znowu jakieś zakładać? No nie, to wygląda jak oszustwo!

Ciekawe swoją drogą, kiedy przestępcy zrozumieją, że takie „sklejanie” kampaniii z kilku niepasujących do siebie kawałków powoduje, że nici, którymi przekręt jest szyty, okazują się być jednak zbyt grube?

Co ciekawe, dokładniejsze przyjrzenie się stronie naomilaser[.]com pozwoliło znaleźć coś jeszcze:

Docelowo ta witryna przeprowadza na tę samą lewą giełdę BTC, z tą jedynie różnicą, że nie próbuje niczego pozorować po drodze.

Uważajcie. Nie dajcie się oszukać. A jeśli chcecie koniecznie zainwestować w bitcoiny – zróbcie to sami. Najlepiej radząc się kogoś, kto się na tym zna.