Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
13 kwietnia 2018
Kampanie Nymaima z nowych domen

Patrząc na przychodzące do CERT Orange Polska maile można odnieść wrażenie, że kampanie phishingowe "na fakturę" zdominowały ostatnie tygodnie. W kolejnej serii przestępcy porzucili domenę @orange.pl, w jej miejsce wykorzystując również naszą @neostrada.pl, a także - tu zdziwienie - @ibb.waw.pl, należącą do Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Schemat nie uległ zmianie w porównaniu do poprzednich kampanii, z drobną różnicą - tym razem wszystkie próbki, które do nas trafiły, zawierały w nazwie pliku XLS imię i nazwisko adresata. Nie jest to w żaden sposób dowód na wyciek jakichkolwiek danych - takie pytanie padło kilka dni temu na Twitterze - a jedynie efekt działania skryptu, podstawiającego dane z adresu e-mail do pliku ze złośliwym kodem. Potwierdza do jedna z próbek z poprzednich kampanii, wysłana wyjątkowo na mail z nickiem (a nie jak zawsze z imieniem i nazwiskiem), która dokładnie tę samą ksywkę użytą w adresie miała doklejoną do nazwy pliku.

Próbki tradycyjnie zawierają malware Nymaim - złośliwe oprogramowanie wyspecjalizowane w kradzieży loginów i haseł do serwisów bankowości elektronicznej.


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl