hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Kolejny scam SMS na „anulowanie subskrypcji”

Bywają takie typy ataków, o których przestępcy albo przypominają sobie raz na jakiś czas, bądź też z premedytacją przestają je przez jakiś czas stosować, żeby ich potencjalne ofiary też zapomniały o takim wariancie. Jednym z przykładów jest scam SMS na „anulowanie subskrypcji”.

Wczoraj wieczorem i dzisiaj zaobserwowaliśmy (by po krótkim czasie w przypadku sieci Orange Polska uniemożliwilić) wysyłkę SMSów, sugerujących, że użytkownik zapisał się do usługi „prognoz pogody”. Dodajmy, że wyjątkowo wysoko płatnej subskrypcji.

400 złotych miesięcznie? Za to, co pokazują widżety chyba na każdym telefonie komórkowym? Dolna część ekranu to schemat praktycznie 1:1 przełożony z opisywanego przez nas w ubiegłym roku przypadku „anonsów towarzyskich”. Na dodatek treść na stronie jest tak zagmatwana, że tak naprawdę nie wiemy, czy jesteśmy zapisani i mamy rzekomą subskrypcję anulować, czy właśnie nie jesteśmy i wpisując dopiero się zapiszemy.

Tym razem nie musimy płacić za jakieś abstrakcyjne „sprawdzenie danych osobowych”. Teraz po prostu pojawiają się „koszty wyłączenia usługi”. Docelowa witryna w momencie testów nie była dostępna, tym niemniej można w stu procentach założyć, że ma się niej znaleźć fałszywa bramka płatności. Kolejne kroki to już standard – logowanie do naszego banku, wykradnięcie danych logowania, wszystkich naszych pieniędzy, a czasem nawet zaciągnięcie kredytów.

Pamiętajcie – nie wpisujcie w takich miejscach numerów telefonów. Jeśli macie wątpliwości: napiszcie do nas, na cert.opl@orange.com, pomożemy i odpowiemy, czy strona jest oszustwem. Jeśli będzie – pomożecie innym internautom.