hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Netflix? Nie-flix!

Oszustwa „na dopłatę” to jeden z często wykorzystywanych motywów w phishingu SMS. Jedną z nadużywanych w takich kampaniach jest Netflix.

Nieopłacony rachunek, poprawa danych adresowych, nieważna karta, konieczność dopłaty drobnej kwoty. Możliwości jest sporo. A ponieważ już niemal 7 milionów Polaków korzysta z usług streamingowego giganta, możliwość, że ktoś się złapie na informację „od Netflixa” jest niestety spora.

Jak wygląda taki SMS?

Wysyłany z długiego numeru, z krótką i zwięzłą informacją oraz – najczęściej – przypominającą Netflix domeną. W kolejnym kroku, po przejściu… captchy (czyżby po to, by przy automatycznych skanach systemy bezpieczeństwa nie traktowały witryny jako phishingu?):

pojawi się już klasyczne, skopiowane 1:1 okno logowania do serwisu Netflix. A my, jeśli damy się oszukać, stracimy nie tylko dostęp do konta, ale jeszcze przy okazji pieniądze z karty, którą „potwierdzimy” w fałszywym serwisie.

Pamiętajcie – czytajcie adresy w przeglądarkach zanim wpiszecie swoje dane logowania albo karty!