Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
14 czerwca 2021
Nie było wypadku w Energylandii!

W ostatnich dniach wpada do nas ponadstandardowa liczba scamu pod pozorem śmiertelnego wypadku w Energylandii. W parku rozrywki rzekomo miało dojść do awarii rollercoastera, zakończonej śmiercią jednej osoby i trzema, trafiającymi do szpitala w stanie krytycznym.

Oczywiście żaden wypadek nie miał miejsca, to nowa odmiana scamu, mającego na celu wykradnięcie poświadczeń logowania do Facebooka. Pod linkiem ma się znajdować "film z wypadku", a do jego obejrzenia musimy "potwierdzić wiek 18+, logując się na Facebooku". Po kliknięciu na monit zobaczymy faktycznie stronę logowania łudząco podobną od Facebookowej, osadzoną na fałszywej domenie.

W obecnej kampanii oszuści wrzucają sensacyjne posty na Facebookowe grupy lokalne, w rodzaju Praca/Kupię/Sprzedam/Oddam/Zamienię. Po publikacji posta zamykają możliwość komentowania go, by internauci nie ostrzegli nieświadomych, że mają do czynienia z oszustwem.

Nasze systemy odnalazły szereg domen, powiązanych z tą serią kampanii phishingowych. Dla ułatwienia - wszystkie mieszczą się pod adresem IP 185.253.215.18. Blokowanie całego IP nie ma jednak sensu, bowiem pod tym adresem są też przynajmniej dwie legalne domeny.


Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl