Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
23 grudnia 2019
NIe oddzwaniajcie na głuche telefony!

Uważajcie na krótkie "dzwonki" z zagranicznych numerów! Po raz kolejny nasi koledzy, specjalizujący się w zapobieganiu nadużyciom telekomunikacyjnym, ostrzegają o aktywności przestępców. Tym razem nie wybrali krajów z Afryki, z numerami kierunkowymi podobnymi do naszych krajowych (jak +223 z Mali, który można pomylić z warszawskim 22). W miniony weekend zaobserwowali w naszej sieci wyjątkowo dużo prób połączeń z... Włoch. Czemu akurat Włochy? Prawdopodobnie dlatego, że tamtejsze +39 przypomina 39, kojarzone z numerami operatorów VoIP.

Nie oddzwaniajcie! Połączenia przychodzące zazwyczaj trwają bardzo krótko, właściciel telefonu nie zdąży nawet odebrać, a wtedy naturalnym odruchem jest oddzwonienie pod wyświetlony numer. W tym przypadku może to narazić abonenta na poważne koszty. Przestępcy liczą, że w szale świątecznych zagapimy się. Nie dajmy im tej satysfakcji.


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl