hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Nie płać (tego) mandatu!

Dlatego, że to wcale nie mandat…

W okresie międzyświątecznym na telefony polskich internautów trafił atak phishingowy z nowym motywem:

W dniu 2.01.2023 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 5.00 PLN.
Oplac teraz: hxxps://tinyurl[.]com/4fb66pfj

Nadawcą jest zwykły numer telefonu (nie wysyłka z nadpisu), z puli znanych nam już z innych SMSowych phishingów (spoza strefy numeracyjnej Orange Polska). Po kliknięciu w link trafiamy na stronę hxxps://plodsni[.]com/pl/zaplacmandat/online/ (już nieaktywna), całkiem ciekawie przygotowaną:

Wygląda całkiem rzetelnie, w stylistyce faktycznie „mandatowej”, a oszuści nadużywają również marki operatora płatności BlueMedia, powołując się nań w kilku miejscach na stronie. Po wybraniu odpowiedniego banku jesteśmy przekierowywani na udającą go stronę, również w domenie plodsni.com (np. plodsni[.]com/agricole), gdzie już tradycyjnie podajemy login i hasło do banku, a dalej używają go przestępcy.

Za nami okres świąteczny, gdy pewnie co najmniej połowa Polaków przemieszczała się po kraju, znaczna część samochodami. Niektórzy mogli spotkać się na małe tete-a-tete z konsekwencjami z państwem policjantami, więc łatwiej będzie ich przekonać, że trzeba coś jeszcze dopłacić.

Uważajcie, nie dajcie się oszukać!