hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Niespodziewana przesyłka za pobraniem?

Zbliża się okres przedświąteczny i „wymarzone” czasy dla kurierów. Zakupy online to łatwa, wygodna i coraz częstsza forma nie tylko przy poszukiwaniu prezentów. Czasami nie chcemy płacić online, wybierając opcję „przesyłka za pobraniem”. Co jednak, gdy kurier przychodzi niespodziewanie?

Opisane wyżej sytuacje zdarzają się zazwyczaj, gdy np. nadawca np. pomyli cyfrę w numerze telefonu odbiorcy. Jakimś cudem jednak, gdy zbliżają się święta, sytuacje, w których kurier – i niezamawiana przesyłka za pobraniem – stają u naszych drzwi są znacznie częstsze.

Prezent? Dla mnie?

Nie byłoby nic dziwnego w tym, gdybyście tak pomyśleli, każdy lubi niespodzianki. Pytanie jednak, kto każe sobie za prezent… zapłacić? Możliwość tego, że paczka miała faktycznie trafić do nas, jest bliska zeru. Nie zaszkodzi jednak zerknąć na adres nadawcy. Jeśli współpracujemy z tą firmę, bądź nazwa jest nam znana – przed odesłaniem kuriera w drogę powrotną warto zadzwonić do nadawcy, by się w stu procentach upewnić.

Skąd zatem bierze się taka przesyłka za pobraniem? To wyjątkowo bezczelny trik oszustów, wykorzystujący okres przedświąteczny, naszą miłość do niespodzianek no i świąteczne zaganianie, czasem wręcz niefrasobliwość. Wysłanie kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset paczek z gazetami, styropianem, czy innymi obciążnikami to nie jest przesadnie wielki koszt, a jeśli kilka/kilkanaście osób odruchowo zapłaci – oszust jest już „do przodu”.

Skąd ma adresy? Zastanówmy się, w ilu miejscach w sieci je zostawiamy, że o wyciekach nie wspomnimy (korzystając z okazji – sprawdź, czy Twoje dane nie wyciekły).

Przyszła do mnie przesyłka za pobraniem – co zrobić?

Jeśli nie przypominasz sobie jej zamawiania – nie odbierać. Jeśli zastanawiasz się, czy któreś z dzieci nie wysyłało przesyłki na Twój adres – najpierw do nich zadzwoń, a potem ewentualnie odbierz. Nie martw się, że kurier będzie musiał nieść ją z powrotem – taką ma pracę. Pozdrawiamy kurierów, nadchodzący okres będzie dla nich wyjątkowo ciężki.

Po prostu nie odbieraj paczki. A jeśli znasz kogoś, kto mógłby dać się tak oszukać, ostrzeż go. Najlepiej przesyłając linka do tego artykułu. Im bliżej świąt, tym częściej takie sytuacje mogą się zdarzać!