hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Oszustwo „na wysyłkę telefonu” nieco stuningowane

Na łamach naszego serwisu o scamach: „Wygrałeś telefon, zapłać tylko za wysyłkę” pisaliśmy już kilkakrotnie. To klasyczny już motyw, polegający na przekonaniu ofiary, że wygrała wysokiej klasy smartfon (nie biorąc udziału w żadnym konkursie) i pozostaje jej tylko zapłacić kilka złotych za wysyłkę. Wpatrzony w perspektywę nowego gadżetu internauta wpisywał dane swojej karty, a zatwierdzając je… zapisywał się na drogie miesięczne subskrypcje niepotrzebnego mu serwisu, za kwotę ściąganą co miesiąc z karty płatniczej. A oszuści zacierali ręce, bowiem część z opłaty za legalną usługę trafiała do nich.

Przez ostatnie miesiące internauci jednak przyzwyczaili się do klasycznego obrazka wielkiego telefonu na srebrnym tle i małego miejsca na wpisanie danych. Był do bólu pretensjonalny i z daleka krzyczał: „To scam! To scam!”. Więc oszuści nieco zmienili wygląd strony, link do której trafił do nas dzięki uprzejmości nieocenionego pana Zbigniewa (dziękujemy!).

Tym razem pierwszy ekran wygląda tak:

Pierwsze wrażenie – jak strona producenta, albo jakiś technologiczny blog. Spojrzenie z bliska powinno nas jednak nieco zaniepokoić:

No bo skoro w mailu mamy napisane, że trzeba tylko zapłacić za wysyłkę, to skąd nagle „szansa na wygraną”? Co więcej, na górze, szaro na czarnym, możemy przeczytać coś takiego (wyróżnienia nasze):

Wszyscy uczestnicy biorą udział w grze umiejętności dla wyznaczonego produktu promocyjnego. Z zakwalifikowanym zwycięzcą skontaktujemy się bezpośrednio drogą mailową. Zakup produktu webcitadel.io w żaden sposób nie jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w Grze Umiejętności. Możesz wziąć udział w Grze Umiejętności za darmo, z szansą na wygraną iPhone 11 Pro, klikając tutaj; możesz też kupić webcitadel.io bez przystępowania do Gry Umiejętności, klikając tutaj. 
Jeśli zdecydujesz się kontynuować w ramach kampanii, musisz rozpocząć Grę Umiejętności i zakupić 3-dniowy okres próbny (7 PLN) webcitadel.io. Po okresie próbnym z twojej karty kredytowej będą automatycznie pobierane 30-dniowe opłaty abonamentowe (284 PLN), w ramach bieżącej subskrypcji webcitadel.io. 

Jeśli webcitadel.io z jakiegoś powodu nie będzie Cię zadowalać, w każdej chwili możesz anulować konto. Usługa będzie odnawiana co 30 dni, aż do odwołania.

 Zakup webcitadel.io nie jest wymagany do wzięcia udziału czy wygranej w Grze Umiejętności i nie zwiększy Twoich szans na wygraną Gry Umiejętności. 

Ta Kampania wygasa 31/12/2020.

Faktycznie, po kliknięciu w link „za darmo” można wypełnić formularz bez podawania numeru karty!

Po wypełnieniu formularza wracamy już do klasycznego, białego interfejsu, z kolejnym, dokładnym wyjaśnieniem, co kupujemy.

Fakt, iż tego typu kampanie trafiają do nas regularnie, muszą dowodzić tego, że są internauci, którzy mimo WIELKICH znaków ostrzegawczych nie zauważają ich, płacąc za niefrasobliwość 291 (w tym przypadku) złotych. Naprawdę warto czytać to, co pokazuje się na stronach. Przede wszystkim wtedy, gdy chcą nam dać za darmo coś wartościowego. Nie dajcie się zwieść. Szkoda pieniędzy.