hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Phishingowe domeny ze słowem „głosuj”

W ostatnich dniach nasze systemy ostrzegły nas o serii domen, zawierających w treści słowa „głosuj”/”głosowanie”. Przykładowe (już niedostępne w sieci) domeny to:
glosuj-promuj.eu
glosuj-konkursy.eu
glosuj-pomaganie.eu

ale też:
glosuj-poparcie.eu
glosuj-wspieraj.eu
oddanie-glosowanie.eu

W swojej formie adresy witryn – jak widać powyżej – są do siebie bardzo podobne, wszystkie rejestrowane w domenie .eu, wszystkie na faktycznie istniejące małe firmy, rzecz jasna bez wiedzy ich właścicieli (podobny proces opisywaliśmy w grudniu ubiegłego roku).

O co chodzi z tym głosowaniem? Jedna z witryn prosiła po prostu o wysłanie SMSa o treści „Tak” na numer o podwyższonej płatności. Po szczegółowym wczytaniu się w treść okazywało się, że śląc wiadomość… wykupujemy pakiet dodatków do nikomu nie znanej gry. W innym przypadku niestety nie znaliśmy domeny kierującej do witryny docelowej, a ta udawała panel logowania do Facebooka.

Dlaczego opisujemy tylko kilka przykładów? Ponieważ nasze systemy, bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, coraz częściej wynajdują domeny _zanim_ znajdzie się na nich treść. Ostatecznie żywy człowiek, bazując na niemal stuprocentowym podobieństwie do potwierdzonych witryn phishingowych uniemożliwia dostęp do nowo założonych witryn, dbając o bezpieczeństwo klientów i sieci Orange Polska.

Biorąc pod uwagę nadchodzącą, wywołującą wiele emocji – nierzadko zahaczających o ekstremalne – drugą turę wyborów prezydenckich, warto uważać na wszelkie podejrzane witryny, wykorzystujące nasze zainteresowanie elekcją Prezydenta RP. Nie musimy wszędzie i na każdym kroku, klikać, deklarować, share’ować i like’ować. Niefrasobliwość w sieci może dużo kosztować.