hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Promocja Kaufland? Niekoniecznie…

Oszustwa „na promocję/kupony do sklepu X” to od co najmniej kilku lat jeden z popularnych motywów. Pół biedy, jeśli rzekoma promocja kończy się tylko trafieniem naszych danych do „hurtowni”. Gorzej, jeśli stracimy pieniądze, jak w przypadku obecnej „promocji na Kaufland”.

Co powiecie na promocję wielkiego zestawu Tupperware, organizowaną przez Kaufland? Wart ponad 1000 złotych zestaw kilkudziesięciu pojemników, za darmo? Brzmi dobrze – aż za dobrze, bo to oszustwo.

Zaczyna się tym razem od maila:

Od: Kaufland <Kaufland-jag@promotionsforyou.click>
Temat: Mamy niespodziankę dla klientów Kaufland.

A w treści zachęta do wzięcia udziału w badaniu, gdzie po wypełnieniu ankiety ma do nas trafić wymarzony zestaw.

Co dzieje się dalej?

Pojawia się ankieta, która ku naszemu zaskoczeniu ma całkiem sensowne pytania. Co więcej, jest ich 10, a nie – jak zwykle przy scamach – 3. Oczywiście standardowo jest kilka potknięć językowych, m.in. „Mayo 08”.

W kolejnym kroku już standardowy – dowiadujemy się, że musimy opłacić tylko koszty wysyłki, w kwocie 9 PLN, potrącane z karty, której dane wpiszemy:

Teoretycznie płacimy za… platformę kursów oprogramowania, i po 9 złotych po 3 dniach pobiorą od nas… 64€.

Nie mamy oczywiście pewności, czy na tym się skończy i czy aby na pewno dane naszej karty będą używane tylko w procesie płatności…