hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

„Samosąd na ojcu Kamilka” – nowa wersja scamu na FB

Fake newsy, podszywające się pod „duże” media to klasyk w ostatnich latach. Nic spektakularnego, nikt nie kradnie naszych pieniądze, łupem oszustów padają „jedynie” poświadczenia logowania do Facebooka. Mimo iż mijają miesiące, fałszywe strony są do siebie niemal identyczne. Zmieniają się tylko motywy – dlatego dziś informujemy Was o nowym.

Złodzieje po raz kolejny dowiedli, że zdają sobie sprawę z panujących trendów. Akurat ten konkretny motyw to idealna socjotechniczna sztuczka, bazująca na wywołującej wyjątkowe emocje sprawie. Nie wyobrażamy sobie co prawda sytuacji, w której tego typu film nie tylko by wyciekł, ale wręcz został opublikowany, ale emocje łatwo zrozumieć.

Dalszy modus operandi to oczywiście standard. Film ma być nieodpowiedni dla widzów niepełnoletnich, więc chcąc go zobaczyć, musimy „potwierdzić wiek na Facebooku”. Monit logowania pojawia się w wyskakującym oknie, a wpisane poświadczenia trafiają prosto do złodziei.

Co zrobić? Po pierwsze logować się do Facebooka tylko wtedy, gdy w pasku przeglądarki widzimy adres facebook.com. Warto też uruchomić uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dzięki temu nawet, gdy zdarzy Wam się pomylić, oszust bez wpisania drugiego składnika hasła będzie mógł obejść się smakiem.