hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

SMS o wstrzymaniu przesyłki? To oszustwo!

Wszystkich Świętych już za nami, powoli zaczyna się pora zamawiania prezentów na Boże Narodzenie. A to oznacza wzmożoną aktywność oszustów i coraz więcej SMSów z fałszywymi informacji o paczkach! W poniedziałek 7 listopada na polskie numery zaczęły przychodzić takie wiadomości:

Nie trzeba co prawda wprawnego oka, by zorientować się, że z domeną jest coś nie tak (.dotview.pk). Wiemy też jednak, że ludzki mózg w zalewie informacji potrafi podświadomie zakończyć analizę na znanej części (poczta-polska.pl) i niejako „odciąć” całą resztę. W efekcie, widząc przez chwilę adres na małym ekranie telefonu, dokładając do tego informację o wstrzymaniu przesyłki – klikniemy. I w efekcie zobaczymy poniższe:

Co dalej? Znany od lat standard. Fałszywa bramka płatności, spokojny internauta „opłacający przesyłkę”, bo to przecież drobna kwota. A potem informacja z banku o tym, że konto jest wyczyszczone, a dodatkowe kredyty na duże kwoty czekają na zapłatę pierwszej raty.

Uważajcie, zawsze sprawdzajcie adres strony, na którą jesteście przekierowywani do dokonania płatności. W tym przypadku oszuści wykazali się sprytem, bowiem link przekierowuje na fałszywą stronę wyłącznie na urządzeniu mobilnym! Dlaczego? Bo na przeglądarkach w telefonie pasek adresu jest mniejszy, a czasami domyślnie ukryty…