hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

SMS od Netflixa? Sprawdź to!

Choć zbliżający się koniec roku to czas życzeń, podsumowań, planów, etc., my rok zakończymy ostrzeżeniem. Przestępcy bowiem w wolnych chwilach od przygotowań do sylwestrowych imprez wysyłają kolejne phishingowe kampanie.

W ostatnich dniach obserwujemy wyraźny wzrost rejestrowanych domen z nazwą wg. tego samego schematu, tj. hxxps://netfl[różnelitery]pl.com/. Oszuści liczą, że jeśli tylko na szybko rzucimy okiem na linka, zobaczymy człon [Netfl] i litery [pl] – odruchowo klikniemy. A potem już tradycyjnie, w sytuacji gdy przy przewinięciu ekranu w przeglądarce mobilnej znika pasek adresu, po prostu wpiszemy nasz login i hasło na stronie będącej wierną kopią witryny logowania Netflixa. Oczywiście kolejne domeny szybko trafiają do naszej CyberTarczy, ale jesteśmy świadomi, że nie czytają nas wyłącznie klienci usług Orange Polska.

Z początkiem nowego roku fala scamów pod szyldem popularnego serwisu VOD może znacząco wzrosnąć. Doniesienia medialne mówią o planach wprowadzenia przez Netflix mechanizmów zabezpieczenia przed dzieleniem się dostępem do tego samego konta, a to woda na młyn oszustów.

Uważajcie, bądźcie bezpieczni. Nie tylko teraz, nie tylko w Nowym Roku, czego Wam życzymy. Po prostu – nie dawajcie się oszukać. A gdy macie wątpliwości co do czegokolwiek w sieci – piszcie do nas na cert.opl@orange.com.