Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
21 grudnia 2022
To nie są Twoje kompromitujące zdjęcia!

Święta o krok, wszyscy (włącznie z nami) piszą o phishingowych SMSach pod pozorem dopłaty do paczek, a tymczasem oszuści nie zapominają również o starych, popularnych i wciąż efektywnych pomysłach. Choćby takich, by przekonać nas do przekazania im loginu i hasła do Facebooka. Na szczęście coraz częściej internauci nie klikają w stresie w podane linki. Tzn. - jak widać poniżej - stres zostaje, ale na szczęście pojawia się też błysk zdrowego rozsądku:

Pani Gosia (i każdy internauta, który dostaje tego typu linki) nie musi się niepokoić. Tego typu linki najczęściej trafiają do nas Messengerem z przejętych wcześniej kont Facebooka - wysyłane do wszystkich znajomych z listy. Po kliknięciu w nie zobaczymy fałszywe okno logowania do Facebooka, a jeśli wpiszemy tam nasz login i hasło - trafi on do sieciowych oszustów.

Co potem? Z naszego konta mogą być wysyłane podobne wiadomości albo reklamy fałszywych giełd kryptowalut. Oszuści mogą także wysłać do naszych znajomych w naszym imieniu desperackie prośby o przelanie pieniędzy BLIKiem, powołując się na nasze rzekome kłopoty. Możliwości jest sporo - warto więc pamiętać, by logując się do Facebooka (i każdego innego serwisu!) sprawdzić w pasku przeglądarki, czy na pewno zgadza się adres. Warto też włączyć na naszym koncie na Facebooku (i każdym innym serwisie, który na to pozwala) uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Bądźcie bezpieczni!


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl