hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

To nie są Twoje kompromitujące zdjęcia!

Święta o krok, wszyscy (włącznie z nami) piszą o phishingowych SMSach pod pozorem dopłaty do paczek, a tymczasem oszuści nie zapominają również o starych, popularnych i wciąż efektywnych pomysłach. Choćby takich, by przekonać nas do przekazania im loginu i hasła do Facebooka. Na szczęście coraz częściej internauci nie klikają w stresie w podane linki. Tzn. – jak widać poniżej – stres zostaje, ale na szczęście pojawia się też błysk zdrowego rozsądku:

Pani Gosia (i każdy internauta, który dostaje tego typu linki) nie musi się niepokoić. Tego typu linki najczęściej trafiają do nas Messengerem z przejętych wcześniej kont Facebooka – wysyłane do wszystkich znajomych z listy. Po kliknięciu w nie zobaczymy fałszywe okno logowania do Facebooka, a jeśli wpiszemy tam nasz login i hasło – trafi on do sieciowych oszustów.

Co potem? Z naszego konta mogą być wysyłane podobne wiadomości albo reklamy fałszywych giełd kryptowalut. Oszuści mogą także wysłać do naszych znajomych w naszym imieniu desperackie prośby o przelanie pieniędzy BLIKiem, powołując się na nasze rzekome kłopoty. Możliwości jest sporo – warto więc pamiętać, by logując się do Facebooka (i każdego innego serwisu!) sprawdzić w pasku przeglądarki, czy na pewno zgadza się adres. Warto też włączyć na naszym koncie na Facebooku (i każdym innym serwisie, który na to pozwala) uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Bądźcie bezpieczni!