hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Uważaj, na który BLIK klikasz!

Przestępcy to (niestety) jedni z najlepszych ekspertów jeśli chodzi o aktualne trendy w sieci. Tym razem „wstrzelili” się w promocję loterii BLIKomania. Uważajcie! To naprawdę dobrze zrobiony scam!

O standardzie płatności BLIK chyba od zawsze piszemy same dobre rzeczy w aspekcie bezpieczeństwa. Poza tym nasz, rodzimy, polski pomysł, więc tym bardziej wart dobrych słów. Tym razem jednak będziemy ostrzegać.

Zakładamy, że trwająca obecnie loteria BLIKomania generuje spory ruch w sieci. Nie powinno więc wzbudzić zaskoczenia internauty, gdy zobaczy taką reklamę na Facebooku:

Wygląda rzetelnie? Na pierwszy rzut oka tak. Wprawne oko zwróci uwagę, że z czcionką nad logo jest coś nie tak (czcionki szeryfowe są bardzo rzadko używane); fakt, iż logo jest tak ogromne, jest co najmniej dziwny; spacja przed wykrzyknikiem. No i prawdziwa domena blik.com! Czy aby na pewno?

Niby BLIK – ale nie ten!

Wydaje, bowiem po kliknięciu trafiamy pod inny adres, nagrodablik[.]com.

Zaryzykowalibyście wpłatę 2000 PLN z wiarą, że wrócą do Was 3000? W naszym poczuciu oznaczałoby to wysoką niefrasobliwość.

Uważajcie, bo to naprawdę dobrze zrobione oszustwo! Wypuszczenie kampanii zsynchronizowane z faktyczną akcją, strona minimalistyczna, oparta głównie o logo, dzięki czemu ryzyko ew. wpadek graficzno-stylistycznych ze strony oszustów jest dużo mniejsze.

Nie dajcie się oszukać!