hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Wracają połączenia z egzotycznych krajów

Przestępcy powoli zaczynają się budzić z oszołomienia związanego trzęsieniem ziemi w naszych życiach, wywołanym przez koronawirusa. Dzisiaj trafiły do nas informacje o kolejnych próbach połączeń z egzotycznych krajów:

Pierwszy numer, z nowozelandzkich wysp Tokelau, do złudzenia przypomina nasz krajowy prefiks komórkowy, drugi zaś, z popularnych wśród przestępców Seszeli, może się wydać znajomy mieszkańcom Płocka.

Przypominamy: nie oddzwaniajcie na takie numery! Połączenie może Was bardzo dużo kosztować. Pamiętajcie, że + przed numerem oznacza międzynarodowy numer kierunkowy, polskie numery, jeśli są poprzedzone plusem, zaczynają się od +48. Najlepiej zablokujcie połączenia z takiego numeru, a potem wyślijcie do nas, na cert.opl@orange.com. Uważajcie przede wszystkim rano. Nie bez przyczyny przestępcy najczęściej dzwonią z takich numerów w nocy – liczą, że nad ranem, zaspani, odruchowo oddzwonimy.