Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
18 marca 2020
Atak wirusowych fake newsów

Jesteśmy! Wciąż byliśmy, zmieniliśmy tylko miejsce pracy na własne domy, ale dzięki technologiom działamy równie efektywnie, by powstrzymywać przestępców.

Jak możecie się domyślać, w ostatnich dniach przestępcy upodobali sobie wszelakiego rodzaju scamy, związane z pandemią koronawirusa. Przyjrzyjmy się jednemu przypadkowi:

Phishing prawie idealny, prawda? Przecież wszyscy uczą, żeby ufać wyłącznie rzetelnym źródłom, a tu jest WHO? Piszą o tym, co interesuje wszystkich, nie ma żadnych "faktur", tylko e-book, który dokładnie wyjaśnia o co chodzi z tym całym koronawirusem. Dodajmy do tego emocje, które przeżywa teraz praktycznie cały świat, stres, lęk o najbliższych... I w efekcie mało kto spojrzy na to, że mail nadawcy nie ma nic wspólnego ze Światową Organizacją Zdrowia, a określenie "pochodzenie wirusa koronacji" brzmi co najmniej dziwnie.

No i - jak można się było domyślić - rzeczony e-book wcale nie zawiera ciekawych informacji, ale GuLoadera pobierającego z Google Drive dalszy malware. Docelowe złośliwe oprogramowanie to Formbook stealer, wykradający szereg danych z zainfekowanego urządzenia, z naciskiem na treści powiązane z transakcjami finansowymi. Te ostatnie może również wykradać, używając wstrzykniętych bez wiedzy użytkownika stron, podszywających się pod witryny bankowe.

Oczywiście serwery Command&Control już od jakiegoś czasu blokuje CyberTarcza. Tym niemniej uważajcie, bo to może być dopiero początek koronawirusowych ataków.


Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl