hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Benzyna po 4,81 PLN/litr?

Tytuł to nie clickbait! No dobra, może trochę. Bo jeśli myślicie, że taka kwota brzmi zbyt pięknie, żeby była prawdziwa – macie rację. To kolejny, nowy pomysł internetowych oszustów. Ciekawe, czy będzie się cieszył powodzeniem?

Zaczyna się – jak to się ostatnio często zdarza – na Facebooku. Od niepozornie wyglądającej reklamy z chwytliwym hasłem:

Są prezenty, jest 50% zniżki na paliwo! Jest też dziwna domena i witryna o oryginalnym tytule: „Document”. No ale to jest na dole, kto by na to patrzył? Dowiedzmy się więcej:

Mamy uśmiechniętego pana przy dystrybutorze (boomerom może się kojarzyć z pracownikami CPN). Kupujemy?

Nie wiemy co prawda za bardzo komu byliśmy tak bardzo lojalni, że chce nam dać tanie paliwo, no ale skoro składa taką propozycję to pozostaje…

RYSOWAĆ?

Gdy już narysu… tzn. klikniemy w paczki z prezentami (tym razem trafimy za trzecim, „ostatnim” razem, a nie – jak do tej pory – za drugim) to:

Aww yiss! (co?) Wygraliśmy! 10% rabatu? Bez szału, ale zawsze coś…

Hmmm… Nie trzeba mieć 100% z matematyki na egzaminie ósmoklasisty, by zorientować się, że 4,81 PLN za litr to nie jest obecna cena paliwa -10%… To jeszcze tylko zapłaćmy te 865,8 PLN – skoro nie limitują to czemu by nie wziąć 200 litrów?

Do wyboru mamy „niestety” tylko cztery banki – czyżby na pozostałe nie starczyło czasu? Czy może okazały się na razie trudnym wyzwaniem dla oszustów?

Potem tylko potwierdzenie, wpisanie loginu i hasła i można oczekiwać na:

„dostawę za pośrednictwem WP, Onet lub inną dla Ciebie metodą”.

Z tym wpisaniem loginu i hasła to oczywiście żart. To klasyczny od lat motyw oszustów, wykorzystujących Facebookowe reklamy, tym razem ubrany w nowe szaty. Któż by nie marzył o paliwie za 4,81 PLN? To jednak niestety pozostaje raczej w sferze marzeń. A nawet jeśli miałoby wrócić – to na pewno nie w formie „premii za lojalność” z firmy, której nazwa nawet nie padła podczas całego opisywanego procesu.

Pamiętaj – jeśli ktoś prosi Cię o wpisanie loginu i hasła do banku, UPEWNIJ SIĘ, czy adres strony jest faktycznie adresem witryny banku! A jeśli ktoś obcy proponuje Ci za darmo wartościowy prezent – bezpiecznie będzie mu po prostu nie uwierzyć. Przykre, ale prawdziwe. I bezpieczne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także