hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

CyberTarcza, czy prywatność wg. Apple?

Bezpieczeństwo i prywatność w internecie. Od kilku lat nie tylko internauci, ale i firmy zwracają coraz większą uwagę na te kwestie. Nasza CyberTarcza funkcjonuje już od 2015 roku. Od końca 2021 firma Apple wprowadziła rozbudowaną ochronę prywatności w swoich urządzeniach mobilnych, począwszy od systemu iOS 15.

CyberTarcza, czyli co?

W skrócie: mianem CyberTarczy określamy szereg funkcjonalności sieci Orange Polska, wzmacniających bezpieczeństwo klientów naszych usług dostępu do internetu. Z sieci Orange Polska domyślnie zablokowany jest ruch do potwierdzonej złośliwej infrastruktury. Przy próbie wejścia na potwierdzoną stronę phishingową (na tej liście jest już przeszło 200 tysięcy domen!) zobaczycie odpowiednią informację. Możecie też znaleźć się w grupie, która w momencie włączenia przeglądarki zamiast wybranej strony zobaczy informację o poważnej infekcji złośliwym oprogramowaniem w domowej sieci. To wszystko dostępne jest bez opłat w sieci Orange Polska, działając najskuteczniej, gdy korzystacie z naszych serwerów DNS (194.204.152.34 oraz 194.204.159.1).

Dodatkowo domyślnie ukrywamy IP mobilnych urządzeń końcowych (adresy użytkowników sieci mobilnej znajdują się za NAT), umożliwiamy też korzystanie z DNS over HTTPS, co zapewnia szyfrowanie transmisji między serwerem DNS a urządzeniem końcowym.

Prywatność z Apple po nowemu

Nowa wersja systemu operacyjnego na urządzenia mobilne marki Apple, iOS 15, też w sporej części skupia się na prywatności użytkownika. Część zmian jest integralną częścią systemu, jak choćby domyślne odmawianie aplikacjom/stronom WWW prawa do śledzenia naszych aktywności (m.in. blokowanie trackerów), czy ochronę przed „śledzącym pikselem” w mailach. Inne z nich są dodatkowym elementem chmury iCloud+.

Mieliście kiedyś taką sytuację, że potrzebowaliście do kogoś napisać, ale najchętniej tak, by nie poznał Waszego adresu? Pomaga w tym usługa Hide My Email, generująca dowolną liczbę nieskojarzonych z nami adresów, docelowo przekierowujących na nasz faktyczny adres. Oczywiście działający na naszym iUrządzeniu.

Druga, istotniejsza na co dzień funkcja to Przekazywanie prywatne iCloud (dostępne już przy najtańszej opcji iCloud+). Podobnie jak w Orange Polska, ukrywa ona adres IP właściciela urządzenia mobilnego. Nowa funkcja iOS chroni także naszą aktywność podczas przeglądania internetu w przeglądarce Safari, jak również ruch w sieci, by nikt (nawet Apple, czy dostawca usługi dostępu do internetu) nie widział kto i jakie witryny odwiedza.

Cały ruch opuszczający iUrządzenie jest domyślnie szyfrowany. Następnie kierowany jest przez dwa różne serwery DNS. Jeden przydziela użytkownikowi anonimowy adres IP dla sesji, wskazując wyłącznie na region, w którym się znajduje. Drugi natomiast rozwiązuje docelowy adres, kierując tam użytkownika. Takie rozwiązanie powoduje, iż informacje o lokalizacji użytkownika i odwiedzanych przez niego witrynach kierowane są oddzielnymi, niezależnymi kanałami. Dodatkowo zapytania przesyłane są przez serwery proxy, współpracujące z usługą Apple.

Jak jednak wspominaliśmy na początku, korzystanie z pełni możliwości CyberTarczy jest możliwe przy korzystaniu z naszych serwerów DNS. Jak sobie z tym poradzić, mając uruchomione iCloud+?

Są dwie możliwości. Po pierwsze: możemy wyłączyć tę funkcję dla wszystkich sieci. W tym celu wchodzimy w Ustawienia/AppleID/iCloud. Tam wybieramy Przekazywanie prywatne i po wejściu w podmenu – wyłączamy Przekazywanie prywatne iCloud.

Co jednak jeśli telefon mamy z innej sieci, a jedynie w domu korzystamy z łącza internetowego Orange Polska? Wtedy wchodzimy w Ustawienia/Wi-Fi i wybieramy symbol „i” obok nazwy naszej sie

Następnie wyłączamy opcję „Ograniczaj śledzenie adresu IP”

Od tego momentu jesteś ponownie chroniona/y przez CyberTarczę – rozpoznane strony phishingowe są dla Ciebie niedostępne, a ewentualnie zainstalowane przez Ciebie złośliwe oprogramowanie nie może łączyć się z serwerami kontrolowanymi przez przestępców.

W przypadku wyłączenia przekazywania prywatnego dla całego systemu, zmiana nie ma wpływu na ochronę przed trackerami (na stronach i w mailach) oraz usługę Hide My Email. Jeśli wyłączamy tę opcję tylko dla konkretnej sieci WiFi, rezygnujemy również z ochrony przed trackerami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także