hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Czy Twoja CyberTarcza pokazuje, co potrafi?

W ostatnich dniach wprowadziliśmy drobną zmianę na stronie CyberTarczy, informującej o bezpieczeństwie Twojej domowej sieci. Drobną – ale dla części z Was może okazać się bardzo istotna.

Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, gdy korzystając w domu ze światłowodu Orange Polska ktoś z domowników używa telefonu innego operatora. Ewentualnie do sieci podłączone jest urządzenie z własnymi ustawieniami DNS. Czy wreszcie użytkownik zdecydował się na kupno modemu/routera spoza naszej sieci sprzedaży (radzimy jednak nasze, one przed trafieniem do sprzedaży przechodzą m.in. u testy bezpieczeństwa w CERT Orange Polska). Efekt? CyberTarcza nie zawsze zadziała z pełną efektywnością!

Dlaczego? To temat na dłuższy tekst o nieco większym stopniu skomplikowania. W skrócie – przed częścią zagrożeń zabezpieczamy Was na poziomie naszej sieciowej infrastruktury, ale dla tej „większej połowy” niezbędne jest korzystanie z naszych serwerów DNS.

I stąd właśnie poprzedzona przydługim wstępem zmiana. Jeśli zdarza Wam się regularnie odwiedzać witrynę CyberTarczy (wierzymy, że są wśród Was tacy) być może zobaczyliście, że strona informacyjna wygląda nieco inaczej:

Chodzi dokładnie o część zakreśloną powyżej na pomarańczowo. Jeśli korzystacie z naszych DNSów, będzie zielona, jeśli zaś nie – będzie brzmiała dokładnie tak, jak powyżej.

Po co ta informacja? Jesteśmy świadomi, że znaczna większość internautów chce mieć po prostu działającą sieć, a czasy, gdy niemal każdy znał się na konfiguracji sieci i/lub urządzeń, minęły bezpowrotnie. Dlatego, jeśli wchodząc na stronę CyberTarczy zobaczysz taką informację – z całego serca polecamy zmianę ustawień DNS na podane w niej adresy. Wtedy CyberTarcza będzie mogła Cię chronić najefektywniej jak potrafi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także