hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Czym jest CyberTarcza?

Cybertarcza to pojęcie funkcjonujące w polskiej internetowej rzeczywistości już niemal dekadę. Tę funkcjonalność sieci, dostępną dla wszystkich internautów, korzystających z usług dostępu do internetu Orange Polska, wprowadziliśmy w następstwie zdarzeń sprzed przeszło dekady.

Noc z 4 na 5 lutego 2014, internetowa „czarna środa”. Wtedy mieliśmy do czynienia z jednym z najbardziej zmasowanych ataków na polskich internautów w historii Sieci w Polsce. Niemal milion polskich internautów mogło stracić wszystkie swoje oszczędności, gdy przestępcy podmienili adresy serwerów DNS w podatnych routerach i modemach. Gdy już poradziliśmy sobie z zatrutym ruchem wewnątrz naszej sieci, przyszła pora na poinformowanie ofiar, że ich urządzenia sieciowe zostały zainfekowane.

I wtedy wjeżdża CyberTarcza

A w zasadzie jej „przodek”, który szybko przerodził się w ostateczne rozwiązanie. Głównym celem, który ma przed sobą CyberTarcza już dekadę temu była edukacja. To wciąż były czasy, w których dla większości internautów bezpieczeństwo komputera równało się antywirusowi. Antywirusowi, który po prostu informował, że coś usunął i teraz powinniśmy czuć się bezpieczniejsi.

CyberTarcza natomiast od początku skupiała w swoim ostatnim elemencie na informowaniu. Skąd pochodzi zagrożenie, na czym polega, dlaczego musimy je usunąć i jak to zrobić. Stąd pierwszy, prekursorski pomysł dotarcia w ten sposób do niedoszłych ofiar podmiany DNS-ów. Technicznie wyglądało to tak, że internautów do których miała dotrzeć informacja, byli automatycznie przełączani do odizolowanej sieci, gdzie przy próbie otwarcia dowolnej strony, trafiała do nich informacja o zagrożeniu.

A jak jest teraz?

Podobnie, tylko to, co mieści się po naszej stronie, zostało znacząco rozbudowane. CyberTarcza, której efekty widzicie na ekranie przeglądarki to tylko ostatnio etap. Nasze systemy bezpieczeństwa na bieżąco odnajdują w sieci złośliwą infrastrukturę, a dostęp do niej blokujemy na poziomie sieci. W efekcie – nawet jeśli nie widzisz jak działa CyberTarcza, ona wciąż Cię chroni. Poinformuje Cię o tym w dwóch przypadkach. Jeśli spróbujesz wejść na potwierdzoną stronę phishingową – zobaczysz ostrzeżenie. W przypadku, gdy zainfekował Cię wyjątkowo zjadliwy malware – możesz wpaść do odizolowanej sieci, jak wpadali 10 lat temu.

No i oczywiście jeśli korzystasz z usług dostępu do internetu Orange Polska, CyberTarcza w każdej chwili powie Ci, jak bezpieczna jest sieć, z której korzysta Twoje urządzenie. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę, z sieci domowej lub telefonu w Orange Polska. Możesz też napisać bezpośrednio do nas. Jeśli masz wątpliwości co do podejrzanego maila – wyślij go na cert.opl@orange.com. Gdy trafi do Ciebie podejrzany SMS – prześlij go dalej na 508 700 900.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także