hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

(Dbamy o Was nie tylko w) Dzień Bezpiecznego Internetu!

11 lutego – to dziś w 2025 przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Tę obchodzoną od 2007 roku inicjatywę zainicjowała Komisja Europejska. Choć założeniem DBI jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci, w ten dzień szczególnie warto wspomnieć jak dbamy o Was wszystkich. Niezależnie od wieku. 

Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean. (Isaac Newton)

Oszuści w sieci wydają się pracować 24 godziny na dobę. W CERT Orange Polska regularnie obserwujemy kampanie phishingowe (czy to mailowe, czy przy użyciu SMS-ów), zarówno wg. powtarzających się, jak i nowych schematów. Szerzej o zagrożeniach informujemy Was na tej stronie. Publikując tutaj ostrzeżenia, czy też bardziej rozbudowane artykuły, zamieszczamy zrzuty ekranu, dokumentując jak największą część drogi, którą potencjalna ofiara przechodzi od momentu otrzymania phishingowej wiadomości. Dzięki temu wiecie, w jaki sposób są wykradane Wasze dane, a przypominając raz na jakiś czas o powtarzających się kampaniach – odświeżamy Waszą wiedzę. 

Najszybciej? Na Twitterze 

Spora części materiałów na naszej witrynie to treści zrozumiałe dla każdego, jednak często trafiają tam też rozszerzone analizy, które zainteresują głównie ekspertów. W Dzień Bezpiecznego Internetu warto też wspomnieć Blog Orange Polska. Na tych gościnnych łamach od kilkunastu lat co czwartek edukujemy o bezpieczeństwie w sieci w sposób zrozumiały dla każdego. 

Warto też obserwować nasze konta w mediach społecznościowych. Na Twitterze/X znajdziecie nie tylko linki do nowych materiałów na stronie, ale też krótkie ostrzeżenia, często opatrzone zrzutami ekranu. 

Nasze konto na LinkedIn to nieco inny profil treści. Tam znajdziecie treści bardziej oficjalne, rozbudowane, można by rzecz bardziej “korporacyjne”. 

Hasło Alert i CyberTarcza nie tylko w Dzień Bezpiecznego Internetu 

Edukacja internautów – niezależnie od dostawcy internetu z którego usług korzystają – to bardzo istotny element naszej pracy. Nie zapominajmy jednak o naszych przedsięwzięciach, dzięki którym klienci usług Orange Polska mogą czuć się bezpieczniej. Dzięki funkcjonującej już od przeszło dekady CyberTarczya miliony internautów rocznie widzą stronę z ostrzeżeniem zamiast paść ofiarą phishingu, a setki tysięcy ludzi nie traci danych i/lub pieniędzy po zainfekowaniu złośliwym oprogramowaniem. Dla zwykłego internauty CyberTarcza to strona, na której może sprawdzić, czy w jego domowej sieci nie zadomowił się jakiś złośliwy program. To jednak tylko wierzchołek. Pod nim kryje się  wielka góra lodowa, zawierająca mechanizmy, które pozwalają szybko – nierzadko automatycznie – wykryć, zanalizować i zablokować ruch z sieci Orange Polska do złośliwych stron w sieci. 

Hasło Alert, nasze najnowsze dziecko, pozwoli Wam zareagować bezzwłocznie, gdy tylko Wasz adres e-mail wraz z hasłem wpadną w ręce przestępców. W bazie tej darmowej usługi gromadzimy treści z dziesiątek tysięcy wycieków, które dotknęły polskich internautów. Jeśli zapiszesz się do Hasło Alert, a Twoje dane wyciekną – otrzymasz od nas informację. Wiedza o tym, że w ręce oszustów wpadło Twoje hasło, pozwoli Ci zapobiec skutkom wycieku – choćby zmienić hasło w przejętym serwisie oraz wszędzie tam, gdzie zdarzyło Ci się również go użyć. 

Uczymy siebie, edukujemy innych 

Świat cyberzagrożeń nieprzerwanie pędzi naprzód, więc nie zapominamy o edukacji. Nasi eksperci biorą udział w konferencjach, zarówno czerpiąc wiedzę od innych, jak i dzieląc się własną. Od lat współpracujemy z Fundacją Orange, pomagając w edukacji różnych grup wiekowych i społecznych, od uczniów szkół podstawowych zaczynając, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku kończąc. Świadomość tego, że edukując psujemy krew (a przede wszystkim interesy) osobom czerpiącym zysk z przestępczości w internecie sprawia, że przyjemnie przychodzi się do pracy. 

Czy da się pomóc każdemu? To nasze marzenie, jednak statystyki, fakty i e-maile od poszkodowanych, które wciąż często do nas trafiają, dowodzą, że stoimy przed wyjątkowo trudnym zadaniem. 

Ale bezdyskusyjnie warto. I w walce z cyberprzestępczością nie zamierzamy odpuścić. Bezapelacyjnie i do samego końca. Naszego lub jej. 

Bądźcie bezpieczni. Nie tylko w Dzień Bezpiecznego Internetu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także