hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Dwa i pół miliona zmartwień dla phisherów

Początek 2019 roku w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest póki co dość spokojny (może poza ujawnionym dzisiaj gigantycznym wyciekiem danych, dot. niemieckich polityków), postanowiliśmy więc podzielić się z Wami trochę naszymi danymi, podsumowującymi 2018 w naszej sieci. Możecie to traktować trochę jako teaser tegorocznego, piątego już Raportu CERT Orange Polska, nad którym już od dłuższego czasu pracujemy.

Phishing. Ile by się alertów nie przewijało przez naszą stronę przez miniony rok, jednymi z najbardziej regularnych informacji były te o kolejnych kampaniach phishingowych. Czy to udających nasze (i nie tylko) faktury, czy niezwykle popularne wiadomości od kurierów, a także – te pojawiły się w drugiej połowie roku – pop-upów z mniej lub bardziej złośliwymi reklamami, wyskakującymi w urządzeniach mobilnych. Zastanawialiście się, ile tego wszystkiego było?

W ciągu całego minionego roku do CyberTarczy dodaliśmy 5653 potwierdzonych stron phishingowych. Analizowaliśmy je przez cały czas, co pozwoliło nam na usunięcie 163, nad którymi na powrót przejęli kontrolę prawowici właściciele.

Jak bardzo udało się popsuć plany phisherom? Nasze statystyki wskazują, że ostrzeżenie o stronie phishingowej (zamiast treści podłożonej przez przestępców) zobaczyliście przeszło 2 miliony razy! Dokładnie 2 mln 327 tys 131. I choć zdarzało się sytuacje, gdy dostawaliśmy od Was maile o tym, że informacje z CyberTarczy… przeszkadzają Wam w pracy, wiemy, że zdecydowanie częściej udawało się nam wkurzać przestępców. Niemal dwa i pół miliona prób przejęcia przez nich Waszych wrażliwych danych, bądź zainfekowania Waszych urządzeń zakończyło się fiaskiem. Postaramy się, by w 2019 było ich jeszcze więcej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także