hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Gotowi na święta? Fałszywe sklepy już czekają!

Fałszywe sklepy - przykład

Znicze już zgasły, pora ruszyć na (przed)świąteczne zakupy! To nic złego, jeśli tuż po Zaduszkach zastanawiacie się nad zakupami prezentów. To zdecydowanie lepsze, niż desperackie poszukiwania na ostatnią chwilę, prawda? Tym bardziej, że nie czekają na nas tylko produkty znanych marek. Fałszywe sklepy też!

W 2022 roku, jak wskazuje Raport CERT Orange Polska, przeszło 10 procent zidentyfikowanych przez nas oszustw stanowiły fałszywe sklepy. A jako, że oszuści znakomicie rozpoznają trendy, nic dziwnego, że najchętniej grasują w okolicy Świąt Bożego Narodzenia i pierwszych Komunii Świętych. Dlatego warto odświeżyć sobie wiedzę na co warto szczególnie uważać.

To nie czas na eksperymenty!

Im bliżej świąt, tym częściej w sieci można wpaść na przeróżne reklamy – czy to Facebooku (zdecydowanie najpopularniejszy sposób namawiania ofiar na fałszywe inwestycje), czy w serwisach internetowych, czy w „darmowych” aplikacjach mobilnych. W te – i nie tylko te – sposoby może do Was dotrzeć informacja o „fantastycznym prezencie”, który kupisz „najtaniej”, „tylko u nas”.

Czy jednak okres przedświąteczny to odpowiednia pora na eksperymenty? Akurat teraz, gdy w grę wchodzą nasi najbliżsi, chcemy skorzystać ze strony, która w sieci „wisi” od kilku tygodni? Czy szukając smartfonu lepiej wybrać http://unastelefonynajtaniej_pl.xyz, czy jednak sklep operatora?

Co zatem robić? Jak upewnić się, czy właśnie ktoś nie chce nas oszukać? Na jakie „czerwone flagi” zwracać uwagę? Zdajemy sobie sprawę z tego, że piszemy o tych kwestiach mniej lub bardziej regularnie, jednak okres przedświąteczny to najlepsza pora, by jeszcze raz ostrzec, jak mogą wyglądać fałszywe sklepy.

Fałszywe sklepy lubią pośpiech

Dokładnie sprawdź adres strony. Przejrzyj go od początku do końca, czy nie wygląda np. w stylu: https://uczciwysklep_pl.xyz. Generalnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania dla domen .xyz, .store, czy podobnych. Zobacz, czy nie ma literówek, czy podwojonych/zamienionych miejscami liter.

Sprawdź dokumenty. Oczywiście te sklepu. Poszukaj na stronie regulaminu i polityki prywatności. Zobacz, czy zawierają dane podmiotu, czy może są dokumentami generycznymi, bez konkretnych informacji.

Czy dane są prawdziwe? Nawet jeśli je znajdziesz, to jeszcze nic nie znaczy! Nie raz i nie 10 zdarzała się nam sytuacja, gdy NIP wpisany np. w CEIDG okazał się być nieprawdziwy, należący do innej firmy, czy też legitymująca się nim firma w zakresie PKD nie miała sprzedaży w sieci.

Jest adres? Sprawdź go w Google Maps! Piotrek Zarzycki z naszego zespołu opisywał niedawno podczas wewnętrznego szkolenia sklep, który „mieścił się” – jak wykazało szybkiej sprawdzenie – w schronisku dla bezdomnych mężczyzn. Teoretycznie mogli sobie oczywiście założyć biznes, ale: 1) to nie był ten przypadek; 2) to i tak jest czerwona flaga.

Sprawdź komentarze. Oczywiście z naciskiem na te niepochlebne i najnowsze. Wczytaj się w treść, by poznać przyczynę wystawionego komentarza. Jeśli oszust okaże się bardziej cwany, może przez kilka miesięcy gromadzić „pozytywy” i dopiero tuż przed świętami zaplanować „atak szczytowy”. Jeśli mamy do czynienia z oszukańczą efemerydą – takie fałszywe sklepy nie bawią się nawet w komentarze. Oczywiście warto też wiedzieć, że „sklep-krzak” fałszywe może mieć również opinie rzekomych nabywców!

Metody płatności i wysyłki. Brak możliwości płacenia kartą lub przez pośrednika płatności? Czerwona flaga. Ale! Jeśli jest pośrednik płatności, wracamy do punktu 1 i sprawdzamy adres strony, czy aby bramka też nie jest fałszywa! Brak wysyłki za pobraniem? No a jak! Przecież wtedy ofiara może sprawdzić zawartość paczki ZANIM ją odbierze!

No i last, but not least, ceny. Jeśli towar kosztuje 1000 PLN, a znajdziesz go za 800 – to może być okazje. Jeśli trafi Ci się oferta za 500 złotych? To niemal na pewno oszustwo.

Okazje są – ale cudów nie ma 🙁

Morał? Nie proś się o kłopoty. Nie szukaj cudów. Rób prezenty swoim bliskim, a nie bliskim oszustów. Jak mawiali starożytni, festina lente.

Spiesz się powoli. Im większa okazja, tym większy czas daj sobie do namysłu!

Takie sprawdzenie sklepu zajmie Ci góra minutę, a może zaoszczędzić mnóstwo nerwów! Można też mieć internet w Orange Polska. Wtedy chroni Cię CyberTarcza, którą my i nasze systemy „karmimy” 24 godziny na dobę kolejnymi fałszywymi domenami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także