hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Jak rozpoznać oszustwo na fałszywe inwestycje?

Oszust wciskający nam – czy reklamą na Facebooku, czy telefoniczną rozmową – fałszywe inwestycje to zmora ostatnich miesięcy, a może już nawet lat. Z jednej strony – wydaje się łatwe do rozpoznania. Z drugiej – wielu ludzi wciąż się nie nie łapie. Jak im pomóc?

Rozważając profil potencjalnych celów różnych zagrożeń wydaje się, że grupa najbardziej narażona na fałszywe inwestycje to seniorzy. Osoby, dla których internet pozostanie środowiskiem obcym (a przynajmniej nie natywnym), nierzadko z niższym poziomem cyfrowej świadomości (acz Fundacja Orange robi co może, by tę grupę wśród seniorów zmniejszać), zazwyczaj ufne, przyzwyczajone do rozmów przez telefon.

Fałszywe inwestycje? Obejrzyjcie film!

Jeśli mamy problem, by wytłumaczyć grupie ryzyka (i nie tylko) specyfikę zagrożenia, warto wesprzeć się materiałem wideo. Na naszej stronie znajdziecie ich sporo, a najnowszy poświęciliśmy właśnie temu, jak wyglądają fałszywe inwestycje. Trwający niewiele ponad 3,5 minuty film siłą rzeczy wymaga przedstawienia pewnych kwestii zwięźle. Zawarliśmy w nim jednak cały szlak. Najpierw fałszywe reklamy, krążące w olbrzymich ilościach w mediach społecznościowych. Potem socjotechniczne nakręcenie na wielkie zarobki i na koniec – „konsultant”, tłumaczący ofierze, na czym polegają fałszywe inwestycje.

Jeśli chcesz wyjaśnić swojemu bliskiemu, na czym polega to oszustwo – wyślij mu linka do tego tekstu. Być może zainteresuje się też innymi materiałami wideo? Przez lata staraliśmy się poruszyć – i opisać w sposób zrozumiały dla każdego – kluczowe kwestie, związane z zagrożeniami w sieci.

Co chciał(a)byś zobaczyć na naszej stronie?

A może Tobie brakuje w naszych materiałach jakiegoś interesującego Cię tematu? Może któryś z filmów powinniśmy odświeżyć? Te materiały powstają dla Was! Jeśli masz jakikolwiek temat, który w Twojej opinii wart jest poruszenia – napisz o tym w komentarzach. Bardzo chętnie dzielimy się w takiej formie naszą wiedzą, a każdy internauta, który dzięki filmom, czy innym treściom nie da się oszukać – to dla nas wielki sukces.

Tyle tytułem wstępu – zapraszamy do oglądania! Komentarze są Wasze – zarówno tu, jak i pod filmem na YouTube.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także