hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Na Odrę – kolejny pomysł na wyłudzenie hasła do FB

Sensacyjny news, temat wywołujący emocje, strona przypominająca znane medium, osadzony „film” i konieczność rzekomego potwierdzenia wieku 18+ przez logowanie na Facebooku. To znany i używany od lat motyw, którego efektem jest przejmowanie kont niefrasobliwych użytkowników w największym serwisie społecznościowym. Dlaczego więc o tym piszemy? Bo zmienił się temat wiodący!

Od zawsze mówimy, że internetowi oszuści to jedni z lepszych znawców sieciowych trendów, czego dowodzą również teraz. Nośny, emocjonujący temat, na dodatek wspomnienie mimochodem o „znanym polskim polityku” i zaznaczenie, że w tekście jest film z jego zatrzymania? Kto by nie kliknął!

A skoro chcemy zobaczyć, pozostaje tylko potwierdzić swój wiek i… zostać przeniesionym na stronę główną Google. Oczywiście żaden film nie istnieje, a oszuści nawet nie próbują się maskować, przekierowując nas w kolejnym kroku na faktyczną stronę logowania do Facebooka. Przecież mają już nasz login i hasło, nie muszą już nic robić!

A co możemy zrobić my, jeśli się zagapiliśmy?

Na pewno warto zawczasu – nawet teraz – ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Najpierw na Facebooku (), a potem na wszystkich innych serwisach, z których korzystasz i które to umożliwiają. Dzięki temu nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie Twojego loginu i hasła, nie zaloguje się bez dodatkowego hasła, do którego dostęp masz tylko Ty.

Jeśli nie masz 2FA i zorientujesz się natychmiast po wpisaniu danych, że to nie było mądre – jedyną nadzieją jest to, że oszust ma kolejkę takich „chętnych” i jeśli natychmiast wejdziesz na FB i zmienisz hasło, możesz zdążyć.

No i przyglądaj się stronom, nie tylko tym, na których coś wpisujesz. Warto w ogóle wyrobić w sobie ciekawość do oglądania całej witryny, bo wtedy można trafić na takie kwiatki:

To w końcu Odra, dymisje za Polski Ład, czy legenda polskiego kina walcząca o… hmmm, życi? Skorzystaj z tego, że oszust jest niechlujny i nie daj się oszukać.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także