hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Nagroda dla CyberTarczy

Bez zbytnich wstępów: Nasza duma, CyberTarcza, biorąc udział w konkursie wśród wielu innych projektów z całego świata, zdobyła nagrodę renomowanego Światowego Forum Szerokopasmowego. CyberTarcza została wybrana najlepszym operatorskim rozwiązaniem z dziedziny bezpieczeństwa sieci.

Przez 5 lat swojego istnienia CT przeszła ciekawą i wyboistą drogę. Wszystko zaczęło się 5 lutego 2014, w dzień, który wspominamy jako „Czarną Środę”. Wtedy potrzebowaliśmy powiadomić użytkowników tysięcy przejętych modemów ADSL o ataku, o tym jak mogą je zabezpieczyć i zmienić na powrót adresy serwerów DNS. A skoro to się udało, pomyśleliśmy, że można by zrobić taki mechanizm na stałe? Nie ukrywamy, że gdy CT po raz została włączona do sieci Orange Polska, po wpisaniu w Google „CyberTarcza” mechanizm wyszukiwarki od razu podpowiadał „jak wyłączyć”. Po krótkim czasie jednak użytkownicy nie tylko się przyzwyczaili, ale zaczęli nawet przyznawać, że ten „dziwny wymysł Orange” faktycznie działa 🙂

O ile dla większości CyberTarcza to ekran, informujący o wykrytej infekcji w sieci, tak naprawdę chroni ona użytkowników sieci Orange Polska przez cały czas. Pod tym szyldem znajdują się nasze codzienne aktywności i działania naszych systemów bezpieczeństwa. To, że nawet w przypadku infekcji, złośliwe oprogramowanie nie połączy się z serwerem botnetu to właśnie efekt działalności CyberTarczy. Nasze systemy wykryły złośliwą aktywność, przeanalizowały (nierzadko przy wsparciu ekspertów) próbkę malware’u, by ostatecznie zablokować powiązane z nim adresy IP. Dopiero na końcu widzicie stronę o infekcji lub o zapobieżeniu kliknięciu w witrynę phishingową.

Mozolna robota wielu, nawet kilkudziesięciu osób. A największą satysfakcję mamy widząc jak wiele razy podejrzane strony „odbijały” się od naszej CyberTarczy, bo to przekłada się na Wasz spokój i Wasze pieniądze, których Wam nie skradziono.

Bądźcie bezpieczni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także