hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Nie daj się złowić cyberprzestępcom podczas wakacji!

Nareszcie wakacje! Czas, w którym wydajemy oszczędności, gromadzone przez pozostałe miesiące roku. Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców podczas dokonywania płatności, przeglądania internetowych okazji czy wypoczynku za granicą?

Choć coraz więcej osób decyduje się na wyłączanie podczas wypoczynku komputera i telefonu, zdarzają się sytuacje, w których skorzystanie z internetu jest niezbędne. Rezerwacja hotelu czy biletu, sprawdzanie atrakcji turystycznych czy upewnianie się, którą drogę przejazdu wybrać – sytuacji, w których trzeba połączyć się z siecią, jest wiele. I choć urlop to czas beztroski, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.

Co robić, by nasze pieniądze trafiły tam, gdzie chcemy? Na co uważać, by móc wspominać wyłącznie miłe chwile z wyjazdu?

Internetowi oszuści doskonale wykorzystują nasze słabości i nieuwagę – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska. – Stąd naszym podstawowym zestawem ochronnym powinno być krytyczne myślenie, nieuleganie emocjom, weryfikowanie informacji, sprawdzanie źródeł. Szczególnie podczas wypoczynku, bądźmy czujni i nie działajmy emocjonalnie, bo wtedy łatwo wpadniemy w socjotechniczną pułapkę.

  • Jeśli dopiero kupujesz wymarzoną wycieczkę zwracaj uwagę na to, gdzie wpisujesz dane swojej karty płatniczej. Szczególnie teraz, w dobie szalejącej inflacji i poszukiwaniu atrakcyjnych ofert warto poświęcić kilka minut więcej, by upewnić się, że płacimy temu, komu faktycznie chcieliśmy i zweryfikować biuro czy ofertę w dodatkowych źródłach czy bezpośrednim kontaktem.
  • Zwracaj uwagę na bankomaty, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Sprawdź, czy wlot na kartę się nie rusza, nie wygląda podejrzanie; czy klawiatura nie wygląda jakby miała zaraz odpaść. Nawet jeśli powyższe nie budzą podejrzeń – obowiązkowo zasłaniaj klawiaturę dłonią, wpisując PIN. A najbezpieczniej wypłacać przy użyciu kodu BLIK.
  • Na swojej karcie płatniczej ustaw relatywnie niskie limity dzienne (domyślne bywają nawet nieograniczone!), by jak najbardziej zminimalizować straty w razie jej kradzieży/zagubienia. Jeśli możesz, wychodząc na miasto bierz kartę przedpłaconą – wtedy ewentualnie stracisz tylko tę kwotę, na jaką ją uprzednio doładujesz.
  • Jeśli spędzasz urlop w Polsce, najbezpieczniej jest używać płatności BLIK.
  • Korzystaj z backupu danych. Przechowywanie w smartfonie ogromnej ilości informacji nigdy nie jest dobrym pomysłem, z uwagi na fakt, iż łatwo go ukraść/zgubić.
  • W restauracjach nie trać karty z oczu – nawet jeśli terminal jest jeden, podpięty przy barze, idź tam i to Ty, wyłącznie Ty, używaj karty.
  • Jeśli na urlopie używasz karty do płatności online, rób to wyłącznie z zaufanego urządzenia (tj. swojego smartfona lub komputera)
  • Podczas podróży za granicę chętniej niż w Polsce korzystamy z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. No bo po co wykorzystywać dane komórkowe i ponosić dodatkowe opłaty? Bez wątpienia publiczne Wi-Fi jest bardzo zachęcające, acz potencjalnie może się stać się narzędziem w rękach cyberprzestępców. Na dłuższe wyjazdy, szczególnie poza terytorium UE lepszym rozwiązaniem będzie zakup lokalnej karty SIM z pakietem internetu.

No i zawsze pamiętaj o stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń swojego smartfona lub komputera. Przyda się silne hasło, dobry PIN, czy biometria. Bezpiecznego wypoczynku!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także