hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Nowy phishing na Allegro!

Uważajcie, dziś na polskie numery telefonów trafiają SMSy, podszywające się pod Allegro. Przygotowane według sprytnego schematu, mogą wprowadzić w błąd nawet świadomych zagrożeń internautów.

SMS
Od: Allegro
Treść: Cześć, zauważyliśmy zaległy dług na twoim koncie Allegro. Prosimy o szybką zapłatę 6.50 PLN, aby uniknąć zawieszenia konta. Kliknij: https://allegrokonta.com/pay/

Jeśli choćby czasem sprzedajesz na Allegro, wiesz, że takie wiadomości raz na jakiś czas faktycznie przychodzą. Jeśli tylko kupujesz – raczej nie dasz się oszukać, a być może po prostu wejdziesz na swoje konto Allegro, a tam zorientujesz się, że nie masz żadnych zaległości.

Co się dzieje po kliknięciu? Jeśli wchodzimy na stronę z komputera, przekieruje nas na prawdziwą witrynę Allegro.pl. Co innego, gdy wejdziemy z telefonu. Jeśli zrobimy to z sieci Orange Polska – zobaczymy witrynę CyberTarczy, informującą o phishingu. W innych przypadkach – zostaniemy przekierowani do witryny gumppy[.]com, gdzie oszuści spróbują nas przekonać do wpisania numeru karty (co ciekawe, nawet przy wyborze płatności Google/Apple Pay).

Swoją drogą – ciekawe, kto zajrzał na sam dół, pod zrzuty ekranu – zastanawia nas, ile osób podczas całego procesu zwróci uwagę, że nikt nie kazał im się zalogować? W sytuacji, gdy Allegro regularnie – przede wszystkim przy transakcjach finansowych – monituje o potwierdzenie tożsamości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także