hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Od (fałszywej) Biedronki do kosztownego SMSa

Scam „na vouchery do Biedronki/Lidla/Rossmanna” to swego czasu jeden z popularnych wektorów sieciowych oszustów. Dawniej ich celem było przekonanie nas do oddania naszych danych – dla nas może mniej ważnych, ale dla oszustów wciąż istotnych. Oszustwo, które trafiło do CERT Orange Polska teraz ma inny schemat. Ale jest szyte tak grubymi nićmi, że jesteśmy mocno ciekawi, czy ktoś się na nie złapie… Nasze statystyki pokazują, że kilkadziesiąt osób weszło na pierwszą stronę – pytanie, kto „przeklikał” się dalej?

Ileż tu rzeczy jest nie tak! Począwszy od adresu (czytacie adres strony, prawda?), poprzez pasek darmowego serwisu blogspot na samej górze strony, sugestię, że mamy do czynienia ze stroną oficjalną (!) i składnię tekstu, po stare logo sieci sklepów.

Niżej strona wygląda nie mniej ciekawie:

„Wygraj w tym wydarzeniu 3000 €”? Hmmm, serwis oficjalny płaciłby raczej w złotówkach…

„Biedronka officiel”?

Link do engalstore[.]com?

No ale dobrze, chcemy wpisać nasze dane i wygrać 3000 euro. Klikamy w to nieszczęsne „Officiel” i…

To w końcu po polsku, czy po angielsku (francusku?)? To mamy wpisać dane, żeby wygrać, czy zapisać się, by zostawić komentarz? Po kliknięciu „ok” robi się jeszcze ciekawiej, a po kilku przekierowaniach trafiamy tutaj:

I nikt się z niczym nie kryje! Jak widać po drobnym druczku na dole, wysyłając SMSa wykupujemy sobie „nielimitowany dostęp do ponad 100 gier” za jedyne 30,75 brutto. Jeśli wierzyć opisowi – jest to opłata jednorazowa.

Co ma wspólnego z Biedronką? Zupełnie nic. Nie zmienia to faktu, że jesteśmy bardzo ciekawi, jaką konwersję zanotują oszuści na tej kampanii. Bowiem naprawdę zrobili bardzo wiele, by na każdym kroku przekonać potencjalne ofiary, że to jedna wielka ściema.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także