hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Phishingowy SMS? Wyślij go na 508 700 900

Setki (nawet do 1000 sztuk!) domen phishingowych blokowanych dziennie, przeszło 400 tys. (!) fałszywych witryn, które przeszły przez naszą CyberTarczę od momentu, gdy zaczęła blokować phishingi. Robimy co możemy, by napsuć krwi tym, którzy zarabiają na ludzkiej krzywdzie, może się jednak zdarzyć, że coś nam umknie. I wtedy, na stadzie białych koni, wjeżdżacie Wy.

508 700 900. Warto zapamiętać ten numer (oczywiście darmowy dla klientów wszystkich usług mobilnych Orange Polska), a najlepiej zapisać w książkach telefonicznych Waszych telefonów. SMS-y, w których prześlecie dalej podejrzane wiadomości, trafią od razu do naszych systemów. Te błyskawicznie „przemielą” zawarte w nich linki, a następnie podejmą – w skrócie – jedną z trzech akcji:

  • jeśli link jest nam już znany – nie zrobią niczego (poza podziękowaniem Wam w SMS-ie zwrotnym)
  • jeśli link jest nowy (i złośliwy) – wpadnie na CyberTarczę (SMS do Was też oczywiście pójdzie)
  • jeśli link jest nieoczywisty, albo kampania jest nowa – może odezwać się do Was nasz ekspert, z pytaniami pomocniczymi (m.in. o nadawcę pierwotnego SMSa)

Nie dzwońcie na ten numer – nikt nie odbierze, bowiem po drugiej stronie nie ma telefonu. Jeśli macie pytania dodatkowe – po prostu napiszcie, na adres cert.opl@orange.com, bądź zadajcie pytanie na naszym Twitterze.

I pamiętacie – przesyłając podejrzanego SMSa na numer 508 700 900 możecie pomóc wielu polskim internautom!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także