hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

„Prawdziwy” test na inteligencję

Przy piątku można sobie pozwolić na materiał nieco luźniejszy, ale – biorąc pod uwagę, że takie witryny od lat w sieci funkcjonują – mimo wszystko nie do końca niepoważny.

Rodzaj ludzki tak ma, że chcemy być lepsi od innych. Nawet jeśli nie wszyscy tak mają, zaryzykujemy stwierdzenie, że są potwierdzającymi regułę wyjątkami. Dziedzin w których możemy okazać się lepsi jest sporo, ale w naszej opinii kluczową jest inteligencja. A skoro w pandemicznych czasach zgłoszenie do Mensy może sprawiać nieco kłopotów – może by zrobić test inteligencji online?

Wstęp wygląda całkiem nieźle, zdarzało nam się w długim życiu wpadać na podobnie wyglądające strony z rzetelnymi testami.

Spytacie, skąd teza, że ten jest nierzetelny? Ano stąd, że widzieliśmy rzetelne i pytania są „nieco” inne:

Takie pytania kojarzymy, jak najbardziej, ale z żartów na poziomie wczesnej szkoły podstawowej (tak, pytanie o to do kogo należy ogon krowy na granicy rosyjsko-meksykańskiej też było). Boki zrywać możemy w sumie przez 12 pytań, by na końcu dowiedzieć się – jakże by inaczej:

Niesamowicie interesujący wynik, musimy go jedynie zweryfikować SMSem. Przecież możemy okazać się botem, prawda?

Oczywiście wszystko jest rzetelnie i uczciwie, dokładny opis tego na co wydajemy nasze pieniądze (i ile ich będzie), znajdziemy na dole:

Na wypadek gdybyście – podobnie jak my – mieli problemy z odczytaniem bez powiększania ekranu, przekopiowaliśmy treść (wyróżnienia tłustym drukiem są naszego autorstwa):

Serwis umożliwia użytkownikom zakupienie punktów ArenaCoin celem uzyskania dostępu do aplikacji playstar.co.pl oferującej licencjonowane gry, aplikacje, cyfrowe dodatki, tutoriale, zaawansowanego hostingu plików w chmurze oraz szerokiego wachlarza dóbr i usług cyfrowych zgodnie z aktualną i wybraną przez użytkownika ofertą. Oferta portalu playgame jest systematycznie aktualizowana, modyfikowana oraz rozbudowywana przez merchantów. Aktualna oferta jest dostępna pod adresem: playstar.co.pl. Dokonując poszczególnych opłat Użytkownik sam decyduje, które usługi wybiera i aktywuje. sprawdz-swoje-iq.pl jest stroną o charakterze informacyjnym/poglądowym typu Landing Page. Strona została utworzona przez podmioty trzecie, nie można zagwarantować istnienia prezentowanego produktu w ramach świadczonych usług Premium. Kontakt kontakt@premacc.pl z organizatorem usługi.

Serwis jest usługą Premium SMS dostępną w sieciach Plus, T-Mobile, Orange oraz Play. Koszt wysłania SMS na numer 92580 wynosi 25,00zł (30,75zł brutto) i pozwala na zdobycie 125 punktów ArenaCoin.

Czyli sytuacja jest następująca:

  • Nie kupujemy żadnego wyniku testu, tylko „ArenaCoin” (nie można zagwarantować istnienia prezentowanego produktu w ramach świadczonych usług Premium)
    • Strona, na której wylądowaliśmy, jest tylko „stroną o charakterze informacyjnym/poglądowym, utworzoną przez podmioty trzecie
  • Padają adresy dwóch witryn: playstar.co.pl i premacc.pl plus oczywiście trzecia, na którą wchodzimy,
    • Nazwa trzeciej nie pada, ale strona z monitem o wysłanie SMS to osadzona ramka z adresu starti.pl
  • Płacimy za tę wątpliwą przyjemność 30,75 PLN

Na stronie znajdziemy oczywiście – a jakże – regulamin. Wyjątkowo zakręcony i ciężki do zrozumienia bez doktoratu, w którym ani razu nie pada nazwa usługodawcy.

Gdy przyjrzymy się wpisom DNS poszczególnych domen:

  • sprawdz-swoje-iq.pl – abonent nieznany, hostowana na serwerach w domenie .ru
  • Starti.pl, playstar.co.pl – abonent nieznany, zarejestrowane przez cypryjską spółkę Aftermarket.pl, specjalizującą się m.in. w przejmowaniu wygasających domen
  • Premacc.pl – zarejestrowana na Seszelach

Co to może oznaczać? Przemyślenia pozostawiamy Wam. My tylko zastanawiamy się, co może stać na przeszkodzie w zarejestrowaniu uczciwej strony na firmę, czy indywidualnego właściciela?

Aha, no i mamy też oczywiście link o nazwie „Kontakt”. Po jego wciśnięciu pokazuje się coś takiego:

Tu już mamy grę absolutnie w otwarte karty. Nie ma oszukiwania się, że ktoś może zadać merytoryczne pytanie – nawet twórcy witryny przewidują, że przyczyna kontaktu może być tylko jedna.

Jakby tak się zastanowić to faktycznie jest to tekst na inteligencję. Biorąc pod uwagę liczbę sytuacji, które powinny wzbudzić nasz niepokój – inteligencję tych, którzy ewentualnie dają się nabrać na sytuację szytą nićmi o grubości liny cumowniczej pancernika Yamato…

A nasza CyberTarcza stara się Wam pomóc, gdyby zdarzyło się Wam zagapić. O ile bowiem nie możemy przeszkadzać Wam w wykupieniu „AreaCoins”, to tu akurat ktoś Wam sugeruje, że kupujecie coś zupełnie innego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także