hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Prawie jak Celestia, czyli jak stracić kryptowaluty

Choć kryptowaluty to nie temat do żartów, ten tekst mimo wszystko jest – jak przystało na dzień tygodnia – zdecydowanie „piąteczkowy”. Ponieważ jednak ludzka niefrasobliwość jest nieskończona, warto ostrzec nawet przed tak… niestandardową socjotechniczną sztuczką.

O grze Celestial pierwszy raz usłyszeliśmy dzisiaj. A dokładnie wtedy, gdy systemy bezpieczeństwa CERT Orange Polska zaczęły hurtowo wyłapywać witryny z ciągiem „celesia” w nazwie, bądź też „celestial” w dziwnych domenach wyższego rzędu. Jak należało się spodziewać, praktycznie wszystkie witryny wyglądały tak samo.

ekran główny gry Celestial

Kryptowaluty, NFT i… kosmos

Gdy myślisz, że szał na wiązanie kryptowalut ze wszystkim już się skończył, trafiasz nagle na… grę online, która ma być „przyszłością cross chain gaming metaverse”. A przynajmniej miała nią być, dwa lata temu. Co więcej – jak widać na tytułowej grafice – w to wszystko zamieszane jest jeszcze NFT. Ale skąd nagły wzrost zainteresowania podróbkami? No i warto zacząć od tego, jaką krzywdę można zrobić użytkownikowi sieciowej gry?

Zacznijmy od odpowiedzi na drugie pytanie, bo ona okazuje się wyjątkowo łatwa. Jeśli spojrzymy w prawy górny róg grafiki, jest tam fioletowy przycisk z napisem „Connect Wallet”. Klikamy, podpinamy cyfrowy portfel, logujemy się na niego i…

…i tak jak w przypadku oszustwa z podszyciem pod bank (gdy nie sprawdzimy adresu strony) dane logowania trafiają do przestępców. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że kryptowaluty ofiary szybko pójdą tą samą drogą.

Dlaczego akurat Celestial?

Cała ta sytuacja może mieć jakiś związek z kursem powiązanej z grą wirtualnej waluty. 1 Celestial, który w marcu kosztował jeszcze niewiele ponad 1,7 grosza – dziś spadł o dwa rzędy wielkości (a dokładnie przeszło 96%), „kosztując” 0,038 grosza. Mimo jednak, że 1 CELT ma wartość mniejszą od źdźbła trawy, kapitalizacja całej waluty wciąż wynosi blisko 2 mln PLN. W ostatnich dniach kurs tej kryptowaluty wydaje się być totalnie nieobliczalny. A przy dużym wolumenie na wahaniach kursu rzędu 50% w ciągu dwóch tygodni można sporo zarobić. Czyżby dwa grzyby w jednym barszczu?

Choć powody takiej aktywności wokół Celestiala pozostają w sferze domysłów, z każdej historii można wysnuć jakieś wnioski.

  • sprawdzaj adresy stron na które wchodzisz…
  • …a szczególnie, gdy w grę wchodzą Twoje pieniądze
  • zastanów się, czy chcesz wiązać się finansowo z czymś tak efemerycznym jak kryptowaluta jednej z tysięcy gier
  • i wiedz, że CyberTarcza czuwa, bo na opisywane fałszywe strony z sieci Orange Polska się nie dostaniesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także