Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
25 kwietnia 2019
Spokojnej majówki!

Wielu Polaków odlicza już mniej więcej 24 godziny, które zostały im do dziewięciodniowego, "okołomajówkowego" urlopu. Przed wyjazdem warto zastanowić sie jak bezpiecznie przeżyć majówkę? Statystyki dowodzą, że o pewnych kwestiach warto przypominać niezmienne, bo wciąz swoją niefrasobliwością często sami "podkładamy" się przestępcom.

Czy ktoś używa WiFi?

Czy w czasach wielogigabajtowych paczek ktokolwiek potrzebuje WiFi? Chya, że za granicą, gdzie faktycznie warto oszczędzić na transmisji danych w roamingu. Pamiętajmy jednak, by niezależnie od sieci WiFi nie wykonywać w niej operacji, związanych z danymi wrażliwymi. Transakcji bankowych, logowania do maila, serwisów społecznościowych, itd. Jeśli hasło do sieci wisi na recepcji, zna je każdy. A sieć o nazwie "UroczyHotel" może być siecią przestępcy, który wstawił mocniejsze urządzenia i nazwał swoją sieć tak samo. W efekcie może zajrzeć do wszystkiego co wysyłamy, podmieniać, wstrzykiwać swój kod...

A może cyfrowy detoks?

Na każdy mail można odpowiedzieć po powrocie z urlopu. Można nawet w ogóle odciąć się od internetu, mediów społecznościowych. Zrobić z tego chwilę dla Ciebie i/lub bliskich. Kiedyś ludzie żyli bez internetu. Nie przejmuj się SMSami, czy mailami, grożącymi Ci karami finansowymi, każącymi coś zrobić "natychmiast". Nie. Ty masz urlop, a przestępca liczy, że w takie informacje klikniesz "na odczepnego". Tymczasem jeśli zrelaksujesz się naprawdę totalnie, nie będzie Cię po prostu interesować co do Ciebie piszą.

Ostrożnie z bankomatami

Przy wypłacie gotówki obejrzyj dokładnie bankomat, czy nic nie wygląda nienaturalnie, nie odstaje, itp. Koniecznie zasłaniaj dłonią drugą dłoń, wpisującą PIN. Oczywiście PINu nie naklejaj na kartę, ale o tym wiesz?

Bawcie się dobrze, wypocznijcie i - tu ostatnia rada - pamiętajcie o powerbankach. To wbrew pozorom też uwaga związana z bezpieczeństwem, choć może nie do końca w wersji cyber. Na urlopie łatwo się zapomnieć, a gdy telefon "pożre" całą baterię na zdjęcia, wideo, czy słuchanie muzyki, prądu może zabraknąć, gdy trzeba będzie wezwać taksówkę, lub co gorsza - oby taka sytuacja się Wam nie zdarzyła - pomoc. Warto być zabezpieczonym.

Image by lecreusois from Pixabay


Ostatnie aktualności

Masz ciekawą informację?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl