hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Spokojnej majówki!

Wielu Polaków odlicza już mniej więcej 24 godziny, które zostały im do dziewięciodniowego, „okołomajówkowego” urlopu. Przed wyjazdem warto zastanowić sie jak bezpiecznie przeżyć majówkę? Statystyki dowodzą, że o pewnych kwestiach warto przypominać niezmienne, bo wciąz swoją niefrasobliwością często sami „podkładamy” się przestępcom.

Czy ktoś używa WiFi?

Czy w czasach wielogigabajtowych paczek ktokolwiek potrzebuje WiFi? Chya, że za granicą, gdzie faktycznie warto oszczędzić na transmisji danych w roamingu. Pamiętajmy jednak, by niezależnie od sieci WiFi nie wykonywać w niej operacji, związanych z danymi wrażliwymi. Transakcji bankowych, logowania do maila, serwisów społecznościowych, itd. Jeśli hasło do sieci wisi na recepcji, zna je każdy. A sieć o nazwie „UroczyHotel” może być siecią przestępcy, który wstawił mocniejsze urządzenia i nazwał swoją sieć tak samo. W efekcie może zajrzeć do wszystkiego co wysyłamy, podmieniać, wstrzykiwać swój kod…

A może cyfrowy detoks?

Na każdy mail można odpowiedzieć po powrocie z urlopu. Można nawet w ogóle odciąć się od internetu, mediów społecznościowych. Zrobić z tego chwilę dla Ciebie i/lub bliskich. Kiedyś ludzie żyli bez internetu. Nie przejmuj się SMSami, czy mailami, grożącymi Ci karami finansowymi, każącymi coś zrobić „natychmiast”. Nie. Ty masz urlop, a przestępca liczy, że w takie informacje klikniesz „na odczepnego”. Tymczasem jeśli zrelaksujesz się naprawdę totalnie, nie będzie Cię po prostu interesować co do Ciebie piszą.

Ostrożnie z bankomatami

Przy wypłacie gotówki obejrzyj dokładnie bankomat, czy nic nie wygląda nienaturalnie, nie odstaje, itp. Koniecznie zasłaniaj dłonią drugą dłoń, wpisującą PIN. Oczywiście PINu nie naklejaj na kartę, ale o tym wiesz?

Bawcie się dobrze, wypocznijcie i – tu ostatnia rada – pamiętajcie o powerbankach. To wbrew pozorom też uwaga związana z bezpieczeństwem, choć może nie do końca w wersji cyber. Na urlopie łatwo się zapomnieć, a gdy telefon „pożre” całą baterię na zdjęcia, wideo, czy słuchanie muzyki, prądu może zabraknąć, gdy trzeba będzie wezwać taksówkę, lub co gorsza – oby taka sytuacja się Wam nie zdarzyła – pomoc. Warto być zabezpieczonym.

Image by lecreusois from Pixabay


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także