hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Uwaga na fałszywe SMSy o wstrzymaniu przesyłki

W ostatnich dniach obserwujemy wzmożone kampanie phishingowe SMS dotyczące przesyłek. Fałszywe SMS dotyczą m.in. wstrzymania paczki z tytułu niedopłaty, czy też… nadwagi i związanej z tym należności do uregulowania.

Moment na pewno nie jest przypadkowy. Mamy okres przedświąteczny, sporo osób kupuje prezenty i oczekuje właśnie na przesyłkę. SMSy wysyłane są masowo ze zwykłych numerów telefonów. W lwiej większości przypadków są to karty w formule prepaid, można założyć, iż kupowane „na słupa”. Ponieważ od dawna monitorujemy podejrzaną aktywność z naszej numeracji, mamy pewność, iż numery nadawców pochodzą spoza zasobów Orange Polska. Wiadomości wysyłane są natomiast na numery pozyskane przez oszustów z rozlicznych wycieków (np. z Facebooka).

Zawarte w treści SMS linki prowadzą do fałszywej bramki płatności. Za jej pośrednictwem oszuści nakłaniają do wyboru banku, z którego korzysta ofiara, a następnie do podania danych logowania na stronie łudząco podobnej do oryginalnej witryny banku. W ten sposób ofiara może stracić wszystkie środki zgromadzone na koncie.

Dla klientów usług Orange Polska złośliwe domeny są bardzo szybko blokowane dzięki CyberTarczy.

Bądźcie czujni i nie klikajcie w przypadkowe linki, bez weryfikacji wiadomości!

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości prześlij ją na adres cert.opl@orange.com – dzięki temu pomożesz chronić także innych internautów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także